Najbrudniejsze miasto w Niemczech? Nie mieli litości dla metropolii
Blisko połowa czytelników, którzy wzięli udział w ankiecie portalu t-online, uznała Berlin za najbrudniejsze miasto w kraju. Respondenci wskazali także, w których dzielnicach niemieckiej stolicy jest ich zdaniem najbrudniej.
24.08.2023 | aktual.: 24.08.2023 16:56
Na pytanie, czy Berlin naprawdę jest taki brudny, w przypadku czytelników t-online odpowiedź na to pytanie okazała się jednoznaczna. W badaniu z maja 2023 roku niemal co drugi respondent (44,9 proc.) jako najbrudniejsze miasto w Niemczech wskazał stolicę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oto najbrudniejsze miasto
Jeśli chodzi o najbrudniejsze dzielnice Berlina, zdecydowanie najwięcej wskazań otrzymało Neukoelln – aż 39,9 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się centralne dzielnice Friedrichshain-Kreuzberg (17 proc.) i Mitte (11,9 proc.). 8,2 proc. respondentów wskazało z kolei na Marzahn-Hellersdorf.
Za najbardziej czyste uznano z kolei takie dzielnice, jak Treptow-Koepenick, Steglitz-Zehlendorf, Tempelhof-Schoeneberg, Lichtenberg i Charlottenburg-Wilmersdorf. Za brudne uznało je jedynie od 2 do 2,9 proc. respondentów.
Na ulicach Berlina znajduje się prawie 24 tys. koszy na śmieci, którymi zarządza stołeczny wydział oczyszczania miasta. Na terenach zielonych i w parkach znajduje się dodatkowo 2,5 tys. pojemników na śmieci – podaje t-online
35 tys. ton śmieci z Niemiec do Polski
W drugiej połowie maja wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zapowiedział przygotowanie i złożenie wniosku do TSUE ze skargą na Niemcy, która będzie dotyczyć uchylania się Niemiec od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które trafiły z tego kraju do Polski.
Republika Federalna Niemiec jest jednym z głównych krajów inicjujących obecną polityka klimatyczną Unii Europejskiej, dlatego tym bardziej oczekujemy, że wielokrotnie deklarowana troska o ochronę środowiska znajdzie odzwierciedlenie w czynach i nielegalne odpady zgodnie z obowiązującym prawem zostaną zabrane z terytorium RP - mówił Ozdoba.