Trwa ładowanie...
drdzgw2

Najdłuższy na świecie gazociąg z Turkmenistanu do Chin już działa

Najdłuższy na świecie gazociąg, którym gaz z Turkmenistanu płynie do Szanghaju, Kantonu i przemysłowego zagłębia w delcie Rzeki Perłowej w Chinach oraz do Hongkongu, już działa - informuje w czwartek chińska agencja Xinhua.

drdzgw2
drdzgw2

Budowę głównej rury, która kosztowała 22 mld dolarów, ukończono w tym miesiącu. W czwartek gazociąg uruchomiono. Popłynie nim do 30 mln metrów sześciennych gazu rocznie, głównie z turkmeńskich złóż Południowy Jolotan. Jest to już drugi z gazociągów zachód-wschód w Chinach.

Główna rura rozgałęzia się na osiem mniejszych nitek. Trzy z nich już ukończono, a pięć zostanie ukończonych w przyszłym.

Trasa gazociągu liczącego 8700 km biegnie przez Turkmenistan, Uzbekistan i Kazachstan, a następnie przez całe Chiny. Chiński odcinek zaczyna się na kazachskiej granicy w Huoerguosi (670 km od Urumczi, stolicy ujgurskiego regionu autonomicznego Sinkiangu).

Wicedyrektor chińskiej państwowej spółki energetycznej CNPC Liao Yongyuan, powiedział, że dostawy nowym gazociągiem zoptymalizują krajową strukturę zużycia energii.

drdzgw2

Już 28 maja tego roku ukończone nitki gazociągu dostarczyły 10 mld gazu do 18 regionów Chin i 100 mln ludzi - powiedział Liao.

W sumie z gazu, który popłynie tym gazociągiem, korzystać będzie około 500 mln ludzi - dodał.

Według analityków w Chinach dostęp do gazu będzie miało w tym roku około 270 miast, a do 2050 roku będzie z niego korzystać około 95 procent chińskich miast - podała Xinhua.

Według chińskich planów rozwoju ma powstać kolejny gazociąg z Azji Środkowej do Chin - powiedział wicedyrektor Chińskiego Stowarzyszenia Badań nad Energią (CERS) Zhou Dadi. Oczekuje się, że popłynie nim ponad 20 mld m sześciennych gazu rocznie.

Pierwszym gazociągiem z zachodu na wschód jest rurociąg łączący Kotlinę Tarymską w Sinkiangu z Szanghajem, zaplanowany do przesyłania 12 mld m sześciennych gazu rocznie.

drdzgw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drdzgw2