Trwa ładowanie...

Najdroższy Johnnie Walker na świecie

Dziś na rynek trafi jedna z najdroższych whisky na świecie. Pod marką Johnnie Walker do sprzedaży zostanie wprowadzonych 60 butelek. Każda jest warta tyle co mieszkanie w Warszawie.

Share
Najdroższy Johnnie Walker na świecie
Źródło: AFP
d3gsf06

W grudniu świat obiegła wiadomość o tym, że w Singapurze sprzedano jedną butelkę whisky za 125 tys. funtów. Suma była astronomiczna, ale nabywca uważał ją za atrakcyjną i cieszył się z nowego nabytku oraz wzbogacenia swojej kolekcji. Transakcja dotyczyła jednej butelki 62-letniej whisky z destylarni Dalmore. Czy rekord ten jest niemożliwy do pobicia? Pokonanie kwoty 125 tys. funtów na rynku whisky jest jak najbardziej osiągalne i pozostaje tylko kwestią czasu.

Konkurencja Dalmore’a nie zostaje w tyle. Dzisiaj na rynek wchodzi 60 butelek whisky Johnnie Walker w cenie 150 tys. dolarów każda (czyli ok. 95 tys. funtów). Trunek ten ma jednak niewiele wspólnego z „Jasiem Wędrowniczkiem”, znanym nam ze sklepowych półek. Whisky ta została stworzona poprzez zmieszanie różnych destylatów z 1952 r., a ostateczny kształt temu trunkowi nadało leżakowanie w dębowych beczkach w jednej z posiadłości brytyjskiej królowej.

Dlaczego wybrano whisky z 1952 r., a trunek przechowywano we włościach monarchini? Ta specjalna whisky powstała z okazji sześćdziesiątej rocznicy koronacji Elżbiety II. Pierwszy kryształowy dekanter z tym wyjątkowym Johnnie Walkerem trafi oczywiście w ręce brytyjskiej królowej. Pozostałe zostaną sprzedane prywatnym kolekcjonerom, wyłącznie na podstawie specjalnych zaproszeń wysłanych przez producenta. Cały zysk, uzyskany z tego przedsięwzięcia, zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

d3gsf06

Jak widać konkurencja Dalmore’a nie śpi. Jednak ta szkocka destylarnia nie chce zbyt szybko rozstać się z tytułem najdroższej whisky na świecie, a jej właściciel właśnie uruchomił sprzedaż kolejnego unikatowego trunku. Na rynek trafiła jedna butelka Dalmore Zenith. Whisky ta powstała z połącznia destylatów z lat: 1951, 1964 i legendarnej już 52-letniej whisky Dalmore z 1926 r. Jedyna wyprodukowana butelka trafiła do sprzedaży na aukcji internetowej, która ma się zakończyć 31 marca obecnego roku. Uwaga! Na tej licytacji minimalna kwota podbicia to bagatela 50 tys. funtów! Pokonanie rekordu wydaje się być nieuniknione.

Trzeba się jednak przygotować na to, że tytuł najdroższej whisky na świcie nie będzie należał zbyt długo do Dalmore Zenith.- Jeszcze dziesięć lat temu cena kilkutysięcy funtów za butelkę wydała się być wygórowana. Obecnie jest normalną cena wejścia na rynek dobrej kolekcjonerskiej whisky, a sprzedaż najbardziej unikatowych trunków za kilkadziesiąt tysięcy nikogo już nie dziwi. – mówi Michał Kowalski z Wealth Solutions, firmy inwestycyjnej pomagającej w tworzeniu kolekcji rzadkich alkoholi.

Piotr Suchodolski
Wealth Solution

d3gsf06

Podziel się opinią

Share
d3gsf06
d3gsf06