Najlepiej wynagradzany prezes USA zarobił 700 mln dol.

Najlepiej wynagradzanym prezesem w USA był w ubiegłym roku szef firmy inwestycyjnej Blackstone Group Stephen Schwarzman, który zarobił 702 mln dol (ponad 2 mld zł). W pierwszej dziesiątce rankingu, opublikowanego przez reprezentującą interesy akcjonariuszy organizację Corporate Library, znaleźli się oprócz niego prawie wyłącznie prezesi spółek surowcowych.

Najlepiej wynagradzany prezes USA zarobił 700 mln dol.
Źródło zdjęć: © AFP

Schwarzman strącił na drugie miejsce prezesa firmy informatycznej Oracle Larry'ego Ellisona, który zarobił w 2008 r. 557 mln dol., w porównaniu ze 192 mln dol. rok wcześniej.

Na dalszych pozycjach uplasowali się szefowie koncernów gazowych i naftowych: Occidental Petroleum, Hess, Ultra Petroleum, Chesapeake Energy, XTO Energy, EOG Resources i Nabors Industries. Wynika to z faktu, że mogli oni zrealizować otrzymywane w ramach wynagrodzenia opcje na akcje w momencie, gdy notowania ich spółek były na wysokim poziomie w związku z ubiegłoroczną hossą surowcową.

Pierwszych pięciu z nich zarobiło w ubiegłym roku ponad 100 mln dol. Łącznie ze Schwarzmanem i Ellisonem prezesów takich było więc w 2008 r. siedmiu, podczas gdy rok wcześniej tak hojne pensje otrzymało tylko trzech szefów, z czego dwóch odchodziło na emeryturę po wieloletniej karierze.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Michael Jeffries, kierujący siecią sklepów z odzieżą Abercrombie & Fitch.

Raport uszeregował prezesów pod względem "całkowitego zrealizowanego wynagrodzenia". Uwzględniał więc płacę zasadniczą poszczególnych szefów, premie oraz wartość wykorzystanych opcji na akcje lub upełnoprawnionych akcji o ograniczonej zbywalności.

W przypadku Schwarzmana, aż 699,8 mln dol. pochodziło właśnie ze sprzedaży akcji o ograniczonej zbywalności, które otrzymał w 2007 r., wprowadzając spółkę Blackstone na giełdę. Kolejne transze takich papierów będą odmrażane jeszcze przez cztery lata. - Można bezpiecznie założyć, że Schwarzman będzie na szycie rankingu lub blisko niego jeszcze przez kilka lat - twierdzą autorzy raportu.

Źródło artykułu:PAP
rankingfinanseusa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)