Najlepszy Ekonomista. Ranking „Gazety Bankowej”

W niniejszym numerze „Gazety Bankowej” policzyliśmy wszystkie odwołania do prac naukowych poszczególnych ekonomistów…

Najlepszy Ekonomista. Ranking „Gazety Bankowej”
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

…autorów książkowych publikacji naukowych i popularnonaukowych dostępnych na polskim rynku w sprzedaży księgarskiej (w tym również wysyłkowej) – wydanych przez wydawnictwa komercyjne, wydawnictwa akademickie oraz publikacje książkowe wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Przy pracy nad metodologią uznaliśmy, że będziemy brać pod uwagę książki szeroko dostępne dla czytelników – w sposób naturalny wyeliminowaliśmy skrypty uniwersyteckie służące wyłącznie studentom nauk ekonomicznych i pokrewnych. Nie braliśmy pod uwagę również odwołań w periodykach wydawanych przez wyższe uczelnie ekonomiczne oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, w tym m.in. „Ekonomisty”, „Zeszytów Ekonomicznych” etc.

Uznając, że reprezentatywną próbą interesujących nas wydawnictw będą książki opublikowane przez czołowe polskie uczelnie ekonomiczne braliśmy pod uwagę wydawnictwa Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwer- sytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poz- naniu, wydawnictwa Polskiego Towa- rzystwa Ekonomicznego oraz wydawnictw komercyjnych specjalizujących się w publikowaniu książek związanych z naukami ekonomicznymi. Nie braliśmy pod uwagę nie wymienionych pozostałych wyższych uczelni ekonomicznych, w tym również wydziałów zarządzania uniwersytetów oraz SGGW uznając, że uczelnie te często korzystają z dostępnych na rynku wydawnictw, we własnych publikacjach raczej skupiając się na podręcznikach akademickich dostępnych wyłącznie dla swoich studentów i pracowników.

Przy liczeniu skupialiśmy się wyłącznie na odwołaniach do innych tytułów książkowych, celowo pomijając odwołania do artykułów naukowych oraz wypowiedzi publikowanych w internecie, prasie codziennej i w pozostałych nieekonomicznych periodykach. Braliśmy pod uwagę wydawnictwa nie tylko ekonomiczne, ale także związane z bankowością, finansami i zarządzaniem.

Policzyliśmy odwołania z książek wybranych w powyższym kryterium, wydawanych przez 3 lata – od początku 2008 do końca 2010 roku. Łącznie uzyskując 5280 odwołań do prac 306 polskich ekonomistów i specjalistów związanych z naukami ekonomicznymi. Mogliśmy nie dotrzeć do wszystkich publikacji związanych z szeroko pojętymi naukami ekonomicznymi, jednak ilość zbadanych przez nas książek jest więcej niż próbką reprezentatywną dla rynku wydawniczego dotyczącego nauk ekonomicznych.

Zliczone poszczególne ilości odwołań przeliczyliśmy na procentowy udział każdego z cytowanych specjalistów nauk ekonomicznych, przy czym przyjęliśmy zaokrąglenie – ekonomiści cytowani mniej niż 10 razy byli cytowani 10 razy, w przedziale od 10 do 20 razy – 20 razy etc. Powyżej 80 odwołań liczyliśmy już literalnie liczbę odwołań.

Oczywiście ranking „Gazety Bankowej” – z tego co wiemy, pierwszy tego typu ranking w Polsce – zrobiony za pomocą specjalnie przygotowanego programu komputerowego, zawiera pewne uproszczenia i zapewne nie jest wolny od błędów. Należy patrzeć nań z pewnym dystansem, co nie oznacza, że nie jest on reprezentatywny i nie pokazuje „stratyfikacji” polskich ekonomistów, wyznaczonej przez nich samych.

Paweł Pietkun

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)