Trwa ładowanie...
d3hkz6o

Największa w historii fala upadłości banków w USA

W tym roku po raz pierwszy od 17 lat w USA zbankrutowało ponad 100 banków. Ta psychologiczna granica została przekroczona w piątek, gdy Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) zlikwidowała siedem niewypłacalnych instytucji finansowych, zwiększając grono bankrutów z 99 do 106.

Share
d3hkz6o

Po raz pierwszy od 17 lat w USA w ciągu jednego roku zbankrutowało ponad 100 banków. Ta psychologiczna granica została przekroczona w piątek, gdy Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) zlikwidowała siedem niewypłacalnych instytucji finansowych, zwiększając grono bankrutów z 99 do 106.

W ubiegłym roku FDIC, która ubezpiecza lokaty bankowe do wysokości 250 tys. dol., zamknęła 25 banków, a rok wcześniej zaledwie trzy.

Tegoroczna liczba bankructw w amerykańskim sektorze bankowym jest największa od 1992 r., gdy w związku z kryzysem kas oszczędnościowo-kredytowych splajtowało 179 instytucji finansowych. Wcześniejsze lata tamtego załamania były jednak pod względem liczby bankructw jeszcze gorsze. W 1989 r. z amerykańskiego pejzażu bankowego zniknęło 531 instytucji, najwięcej od 1934 r., gdy FDIC została powołana do życia i zaczęła gromadzić odpowiednie dane.

d3hkz6o

Grono tegorocznych bankrutów z pewnością się jeszcze powiększy, bowiem fala plajt dopiero wzbiera. O ile w I kwartale upadło w USA 21 instytucji finansowych, w II kwartale liczba ta sięgnęła 24, a w III podskoczyła do 50. Kolejnych 11 kredytodawców zostało zlikwidowanych od początku października.

W piątek FDIC zamknęła trzy niewielkie banki na Florydzie oraz po jednym w stanach Georgia, Wisconsin, Minnesota i Illinois. Fundusz ubezpieczeniowy agencji został w efekcie uszczuplony o 357 mln dol.

Jak podała w sierpniu FDIC, na liście instytucji zagrożonych bankructwem figurowało na koniec II kwartału 416 banków o łącznej wartości aktywów sięgającej 300 mld dol. Dla porównania, pół roku wcześniej lista ta obejmowała około 250 instytucji.

d3hkz6o

Podziel się opinią

Share
d3hkz6o
d3hkz6o