Natura 2000 zajmie do 22 proc. powierzchni Polski
Chronione obszary przyrody Natura 2000 mają
docelowo objąć 21-22 proc. kraju. Obecnie jest to ok. 16 proc.
terytorium Polski - poinformował w Sejmie wiceminister
środowiska Maciej Trzeciak.
Wiceminister, odpowiadając na pytanie posłów Platformy Obywatelskiej dotyczących wyznaczania obszarów Natury 2000 powiedział, że przyroda w Polsce w "większości" kwalifikuje się do objęcia jej ochroną, ale dwadzieścia kilka procent powierzchni objęte Naturą 2000 to "maksymalnie, na co możemy się zgodzić".
Trzeciak przypomniał, że Polska w Traktacie Akcesyjnym z 2002 roku, zgodziła się na wszystkie warunki dotyczące ochrony przyrody, bez żadnych ulg i odstępstw.
Rozpoczęto wówczas wyznaczanie obszarów chronionych przyrody nie uwzględniając opinii społecznej, bądź traktując takie konsultacje formalnie. Ponadto unikalne przyrodniczo obszary wyznaczano na podstawie danych archiwalnych.
Takie działania spowodowały negatywne nastawienie społeczne do programu Natura 2000. Trzeciak dodał, że sprawę utrudniały ponadto wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w orzeczeniach wskazywał, że jedynym kryterium wyznaczenia obszaru Natura 2000 jest "naukowy dowód przyrodniczy", a nie racje ekonomiczne czy gospodarcze.
Trzeciak podkreślił, że obecny rząd zasadniczo zmienił podejście do tej tematyki, koncentrując pracę na wojewódzkich zespołach specjalistycznych, które zajmują się uzgadnianiem ze społeczeństwem, które obszary przyrodnicze należy objąć szczególną ochroną.
Wiceminister poinformował, że od przyszłego tygodnia będą organizowane spotkania w 1,5 tys. gmin, na których będzie uświadamiane lokalnemu społeczeństwu, jak należy żyć by chronić przyrodę, a jednocześnie realizować swoje plany inwestycyjne.
Dodał, że 16 listopada rozpocznie działalność Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z 16 działami. Funkcjonowanie tej placówki ma znacznie uprościć i przyspieszyć decyzje środowiskowe dotyczące prowadzenia inwestycji.