Trwa ładowanie...
d4jagg0
rząd
22-05-2007 17:10

"Nauczyciele przejdą na wcześniejsze emerytury po 1 stycznia"

Nauczyciele, którzy do końca 2007 r. uzyskają - zgodnie z obecnymi przepisami Karty Nauczyciela - uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury, będą mogli przejść na nie również po 1 stycznia 2008 r. - wynika z komunikatu rzecznika rządu Jana Dziedziczaka.

d4jagg0
d4jagg0

Obecnie, zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący skorzystać z nich muszą złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.

W komunikacie Dziedziczak wyjaśnił, że w przekazanym pod koniec kwietnia do konsultacji społecznych i międzyresortowych projekcie ustawy o emeryturach pomostowych, zaproponowano zmianę art. 88 Karty Nauczyciela, polegającą na odstąpieniu od spełnienia do końca 2007 r. warunku rozwiązania stosunku pracy.

O pilne zajęcie przez premiera Jarosława Kaczyńskiego stanowiska w sprawie przedłużenie obecnego stanu prawnego, gwarantującego możliwość skorzystania przez nauczycieli z przejścia na wcześniejszą emeryturę zaapelowali w ubiegłym tygodniu wspólnie w liście wicepremier, minister edukacji Roman Giertych i Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

O spotkanie w tej samej sprawie zwrócił się do szefa rządu także Związek Nauczycielstwa Polskiego.

d4jagg0

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że jeśli premier złoży jednoznaczną deklarację w sprawie postulatów związku dotyczących spraw emerytalnych, to zarząd główny związku rozważy możliwość odstąpienia od dwugodzinnego strajku ostrzegawczego w szkołach, który ma być przeprowadzony 29 maja.

Jak poinformował Dziedziczak do spotkania J.Kaczyńskiego z ZNP ma dojść w środę. Po spotkaniu z premierem ma zebrać się zarząd główny związku.

ZNP domaga się ponadto objęcia nauczycieli emeryturami pomostowymi i zwiększenia nakładów na oświatę. Prezes ZNP Sławomir Broniarz uważa za krok w dobrym kierunku zapowiedź rzecznika rządu odnośnie utrzymania przywilejów związych z wcześniejszą emeryturą dla nauczycieli.

Sławomir Broniarz przypomniał, że był to jeden z postulatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego też prezes ZNP wyraził nadzieję, że deklaracja rzecznika rządu stworzy sprzyjający klimat do jutrzejszych rozmów przedstawicieli Związku z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

d4jagg0

Szef ZNP liczy na konstruktywną rozmowę z premierem na temat wszystkich postulatów nauczycieli. Związek domaga się również objęcia nauczycieli emeryturami pomostowymi i zwiększenia nakładów na oświatę. Sławomir Broniarz zapowiedział też, że jutro przedstawiciele Związku będą poruszać te same tematy podczas spotkania z ministrem edukacji Romanem Giertychem.

Wypowiadając się na temat strajku ostrzegawczego nauczycieli, zapowiadanego na 29 maja, Sławomir Broniarz powiedział, że decyzja w tej sprawie należy do Zarządu Głównego ZNP.
_ Nie ulega jednak wątpliwości, że im więcej konkretów ze strony premiera, tym żywiej przyjdzie dyskutowac nad strajkiem 29 maja _- dodał Broniarz, zastrzegając, że same zapewnienia nie wystarczą.

PAP, IAR

d4jagg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jagg0