Trwa ładowanie...

Nawet 30 proc. ceny mieszkania trafia do dewelopera

Giełdowi deweloperzy sprzedają mieszkania ze średnią marżą 21 proc. Rekordzista osiągnął wynik ponad 30 proc. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nawet 30 proc. ceny mieszkania trafia do deweloperaŹródło: Jupiterimages
dr5iryz
dr5iryz

Marża brutto to nic innego jak rentowność sprzedanych projektów po odliczeniu twardych kosztów, czyli zakupu działki, projektu, materiałów budowlanych i generalnego wykonawstwa oraz kosztu kapitalizowanych odsetek od kredytu na finansowanie inwestycji.

Najlepszy wynik w ubiegłym roku osiągnął Dom Development z marżą na poziomie 32,6 proc. W tym roku jednak nie ma co marzyć o powtórzeniu rezultatu, gdyż firma będzie przekazywała klientom lokale o niższych marżach.

Czasem wystarczy jeden projekt, by znacznie obniżyć marże i wpłynąć na rentowność. Przykładem jest tutaj Polnord, który miałby rentowność na poziomie 21,8 proc., gdyby nie odpisy aktualizacyjne na ponad 11 mln zł na projekty z ujemną marżą w Łodzi i Sopocie.

Ronson Development mógłby mieć wynik wyższy niż nawet Dom Development (około 33 proc.), jednak na wyniki tego developera wpłynęło przekazywanie domów jednorodzinnych, gdzie marże wyniosły 0,7 proc. oraz 3,7 proc.

Projekty, które z reguły przygotowują deweloperzy, zakładają marżę na poziomie 20-25 proc., co daje im margines bezpieczeństwa w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

dr5iryz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr5iryz