NBP: Dynamika zatrudnienia przez firmy może jeszcze przyspieszyć w II kw. br.
Warszawa, 27.04.2017 (ISBnews) - Dynamika zatrudnienia zwiększyła się na początku 2017 r., a tempo tego wzrostu może jeszcze przyspieszyć w II kw. br., na co wskazują zarówno plany przedsiębiorstw, jak i oczekiwany wzrost popytu i produkcji. Przedsiębiorstw wskazują, że płace będą nadal rosnąć, ale prawdopodobnie w niższym tempie, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
27.04.2017 | aktual.: 27.04.2017 11:53
"Zatrudnienie w dalszym ciągu będzie rosnąć, a tempo tego wzrostu może dalej przyspieszać. Jest to efektem rosnących prognoz wzrostu zatrudnienia przy jednoczesnym osłabianiu się prognoz spadku. Wzrost zatrudnienia przewidują nie tylko przedsiębiorstwa silne, w dobrej kondycji, oczekujące poprawy sytuacji czy wzrostu popytu, ale też - w mniejszym stopniu - firmy przewidujące stabilną sytuację w najbliższej przyszłości" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw."
Zatrudnienie będzie wzrastać najszybciej w dużych firmach, zwłaszcza w największych (2 000 i więcej pracowników). W tych ostatnich prognozy zatrudnienia osiągnęły historyczne maksimum (dane dostępne od 2003 r.). Dynamika zatrudnienia będzie zróżnicowana w branżach: wysoka w przetwórstwie przemysłowym, stabilna w usługach, relatywnie niska w budownictwie.
"Warto zauważyć, że obecnie nawet wysokie oceny niepewności własnej sytuacji ekonomicznej nie powstrzymują od zamiarów zwiększania zatrudnienia. To może tłumaczyć, dlaczego mimo osłabienia prognoz inwestycji firmy produkujące dobra inwestycyjne planują wysoki wzrost zatrudnienia. Nie można nie wspomnieć o przedsiębiorstwach publicznych, które jeszcze w 2016 r. wyraźnie redukowały zatrudnienie, ale już drugi kwartał z rzędu informują o dynamicznie rosnących planach zatrudnienia" - czytamy dalej.
Według NBP, w II kw. br. spodziewana jest nietypowa sytuacja - prognozy firm publicznych są nieco wyższe od prognoz zatrudnienia w firmach prywatnych. Najszybciej jednak zatrudnienie będzie nadal rosnąć w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Wynika to m. in. z dużego udziału eksportu w przychodach takich firm, a intensywny eksport tradycyjnie sprzyja planom zwiększania zatrudnienia.
"Warto podkreślić, że prognozy zatrudnienia nie zawsze faktycznie są realizowane - swoje plany zmian zatrudnienia na kolejny kwartał urzeczywistnia średnio ok. 2/3 przedsiębiorstw (nieco częściej spadek niż wzrost). Na tle innych państw europejskich poziom zatrudnienia w Polsce jest umiarkowany. Wskaźnik zatrudnienia wg Eurostatu6 kształtuje się w Polsce nieco poniżej poziomu średniej wartości dla Unii Europejskiej, natomiast jego dynamika jest wyższa" - czytamy także.
Bank zwraca uwagę, że problem z zapełnieniem wakatów zgłaszany jest już w co trzecim przedsiębiorstwie, jeszcze więcej firm informuje o trudnościach ze znalezieniem osób o odpowiednich kompetencjach. Pomimo narastania trudności - nie mają one jednak charakteru pierwszoplanowych barier rozwoju, jak to miało miejsce w 2007 r.
"Zapowiedzi przedsiębiorstw wskazują, że płace będą nadal rosnąć, ale prawdopodobnie w niższym tempie. Wzrost liczby zatrudnionych, których obejmą podwyżki wynagrodzeń utrzymuje się na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału, jednak spadł odsetek firm zwiększających płace. Efekt ten jest skutkiem wyraźnego rozszerzenia planów zwiększania wynagrodzeń w dużych firmach (2000 i więcej zatrudnionych). Także przedsiębiorstwa w dobrej i bardzo dobrej sytuacji będą częściej zwiększać płace. Natomiast wysokość podwyżek wynagrodzeń pozostaje zbliżona do wyników poprzedniego kwartału" - podano w materiale.
Spodziewane osłabienie tempa wzrostu płac to również skutek relatywnego obniżenia dynamiki wydajności pracy. Po raz pierwszy w historii badania wzrost wynagrodzeń, pomimo obserwowanego wyhamowania dynamiki, był wyższy w I kw. 2017 r. niż wzrost wydajności pracy. Wzrost udziału firm, w których wydajność nie nadąża za płacami miał miejsce zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie oraz w usługach.
"Dane SM NBP pokazują, że w kolejnym kwartale, tj. I kw. 2017 r., wydajność nadal rosła, a dodatkowo więcej przedsiębiorstw informowało o tym wzroście. Mimo to dynamika wydajności pracy nie przewyższała w tym okresie dynamiki płac. Warto zauważyć, że o wydajności pracy nie decydują jedynie wyniki firmy, wynikające z możliwości sprzedaży, ale też czynniki związane z kwalifikacjami pracowników, tj. dynamikę wydajności osłabia brak odpowiednio przygotowanych pracowników, o czym coraz częściej informują przedsiębiorcy" - czytamy również.
(ISBnews)