NBP: Eksport będzie sie nadal rósł, ale eksporterzy oczekują aprecjaji złotego

Warszawa, 27.04.2017 (ISBnews) - Liczba nowych umów eksportowych powinna nadal rosnąć w II kw. 2017 roku, choć oczekiwane jest spowolnienie dynamiki wartości eksportu. Eksporterzy oczekują kontynuacji aprecjacji złotego w bieżącym kwartale, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

"Prognozy formułowane przez eksporterów na II kw. 2017 pozwalają oczekiwać przyspieszenia tempa, w jakim podpisywane są nowe umowy eksportowe, ale równocześnie spowolnienia dynamiki wartości eksportu. Różnokierunkowy charakter prognoz może sugerować, że eksporterzy oczekują kontynuacji aprecjacji złotego również w II kw." - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw."

Według NBP, umocnienie złotego w I kw. br. miało - per saldo - pozytywny wpływ na sytuację przedsiębiorstw - poprawiło ono opłacalność importu, ale równocześnie nie było na tyle silne, aby zagrozić wysokiej konkurencyjności cenowej polskiego eksportu.

"O ile w poprzednich kwartałach - szczególnie w przypadku importu rozliczanego w dolarze - opłacalność cenowa importu była bardzo niska i mogła stanowić zagrożenie dla przedsiębiorstw, które nie wykazywały eksportu lub miały niską możliwość substytucji importu, o tyle w I kw. opłacalność cenowa importu wzrosła, a odsetek przedsiębiorstw deklarujących kurs walutowy jako barierę rozwoju obniżył się. Pomimo aprecjacji złotego w I kw. opłacalność eksportu utrzymała się na wysokim poziomie. Umocnienie złotego względem euro i dolara doprowadziło do zmniejszenia różnicy pomiędzy kursem rzeczywistym a średnim kursem opłacalności eksportu w euro i dolarze do odpowiednio 8,5% i 15,3%. Wartości te są - z perspektywy historycznej - wysokie i zapewniają eksporterom bezpieczny margines tolerancji dla wahań kursowych" - czytamy także.

O wysokiej opłacalności cenowej polskiego eksportu świadczą również bardzo niskie odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie oraz średni udział nieopłacalnego eksportu wśród eksporterów. Tym samym aktualne notowania kursu złotego nie stanowią istotnej bariery dla rozwoju polskiego eksportu, podano także.

(ISBnews)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)