NBP: Firmy coraz bardziej optymistyczne co do swojej kondycji

Warszawa, 27.04.2017 (ISBnews) - Optymizm przedsiębiorców wzrósł w większości branż, w tym szczególnie widoczną poprawę widać wśród firm budowlanych, oczekujących rozpoczęcia inwestycji finansowanych ze środków pomocowych UE. W najbliższych miesiącach kondycja sektora przedsiębiorstw powinna się jeszcze nieznacznie poprawić, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

"W świetle prognoz i oczekiwań na II kw. 2017 r. oraz na najbliższe 12 miesięcy kondycja sektora przedsiębiorstw powinna się jeszcze nieznacznie poprawić. Optymizm oczekiwań wzrósł w większości branż i klas, w tym szczególnie widoczną poprawę widać wśród firm budowlanych, oczekujących rozpoczęcia inwestycji finansowanych ze środków pomocowych UE. Optymistycznie nastawione są również przedsiębiorstwa korzystające na rosnących dochodach gospodarstw domowych, tj. handel oraz firmy oferujące produkty i usługi konsumpcyjne, choć za wyjątkiem przedsiębiorstw produkujących towary konsumpcyjne trwałe, gdzie w ostatnim kwartale oczekiwane jest pogorszenie sytuacji" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw."

Rośnie przeświadczenie przedsiębiorstw o utrwalaniu się dobrej koniunktury. Poza poprawą prognoz kondycji firm, wskazuje na to również spadek niepewności oraz wzrost optymizmu prognoz popytu. Warto podkreślić, że wzrost kosztów odbijający się negatywnie na wynikach finansowych stanowi obecnie mniej ważny czynnik zmian ocen niż obserwowany wzrost przychodów. Tworzy to sprzyjające warunki dla działań rozwojowych, zwłaszcza że przedsiębiorstwa, chcąc utrzymać wysokie zyski, będą zmuszone podnieść ceny lub zwiększyć wydajność. Na razie jednak sektor prywatny nie planuje inwestować, zwiększa się zaś odsetek firm podnoszących ceny, podał bank centralny.

"Poprawa otoczenia biznesowego i perspektyw sprzedażowych w I kw. br. przełożyła się na obniżenie niepewności odczuwanej przez przedsiębiorstwa. Jednocześnie zmniejszyła się dotkliwość większości barier rozwoju, w tym też problemów związanych ze zmieniającymi się często przepisami i niejasnymi lub niekorzystnymi rozwiązaniami prawnymi, które stanowią ważny aspekt postrzeganej niepewności " - podsumował NBP.

W marcu 2017 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 2482 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

(ISBnews)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)