NBP: Firmy planują dalszy wzrost cen produktów w II kwartale 2017 r.

Warszawa, 27.04.2017 (ISBnews) - Przedsiębiorcy częściej informowali o planowanych wzrostach cen produktów finalnych. Prognozy na II kw. 2017 r. sugerują dalszy wzrost cen, ale będzie on powodowany innymi czynnikami, niż tylko wzrost cen surowców (np. przez koszty wynagrodzeń), poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

27.04.2017 11:16

"Kolejny kwartał rośnie odsetek firm planujących podnieść ceny i utrwalają się oczekiwania inflacyjne. Ponieważ w II kw. przewidywane jest jednocześnie wyhamowanie wzrostu cen surowców, przy nadal rosnących prognozach cen produktów finalnych, możliwe jest odwrócenie dotychczas obserwowanych tendencji i wzrost cen będzie powodowany innymi czynnikami niż wzrost cen surowców (np. przez koszty wynagrodzeń)" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw."

Według NBP, coraz częściej też przedsiębiorstwa wielokrotnie informują o planach podwyżek cen w ciągu roku.

"Oczywiście, nie zawsze w rzeczywistości te plany są realizowane, ale wiarygodność prognoz przedsiębiorstw, dotyczących cen swoich produktów czy usług wzrasta. Wzrosły również wyraźnie prognozy CPI w perspektywie rocznej, przy czym zmniejszyła się niepewność przedsiębiorstw co do kierunku i siły przyszłej inflacji. Wskaźniki cen wzrosły w przetwórstwie przemysłowym i w usługach. Wyraźny wzrost cen przewiduje zwłaszcza budownictwo. Jest to zapewne spowodowane spodziewanym wzrostem cen materiałów budowlanych" - czytamy dalej.

Przedsiębiorstwa przewidują natomiast wyhamowanie wzrostu cen surowców, po wyraźnym wzroście w poprzednim kwartale. Jeśli te oczekiwania się sprawdzą, może to oznaczać w kolejnych kwartałach wyhamowanie również dynamiki cen produktów i usług oferowanych przez przedsiębiorstwa. Wzrost cen surowców jest bowiem podstawowym i coraz ważniejszym czynnikiem wzrostu cen. Przedsiębiorstwa widzą nadal przestrzeń dla podwyżek swoich produktów i usług i rekompensowania wzrostu cen surowców, ponieważ w dalszym ciągu wzrost ten nie jest postrzegany przez przedsiębiorstwa jako jedna z podstawowych barier rozwoju, podano także.

"O przyszłych wzrostach cen decydować będą albo koszty wynagrodzeń i usług podwykonawczych, albo ceny surowców i materiałów. Wzrost cen surowców ma zasadnicze znaczenie dla decyzji o podwyżkach cen w przemyśle przetwórczym. Firmy usługowe mają inną specyfikę niż przedsiębiorstwa produkcyjne, czynnik ten gra mniejszą rolę - najważniejszą przyczyną zwiększania cen są rosnące koszty pracy oraz koszty usług podwykonawczych. Również w przedsiębiorstwach operujących jedynie na rynku krajowym o podwyżkach cen decydują głównie koszty pracy oraz usług podwykonawczych" - podał także NBP.

Stabilizacja kursu natomiast zmniejszyła wpływ wahań kursowych na decyzje cenowe. Dla importerów i eksporterów zdecydowanie istotniejszym czynnikiem są obecnie rosnące ceny surowców i materiałów. Niewielkie znaczenie dla kształtowania cen posiada obecnie popyt, pomimo dobrych jego perspektyw. Warto dodać, że sytuacja nie jest symetryczna - w przypadku obniżek cen czynniki kosztowe nie są decydujące. Ewentualne redukcje cen są spowodowane głównie spadkiem popytu (zwłaszcza krajowego) oraz presją konkurencyjną, podano również

W marcu 2017 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 2482 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

(ISBnews)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)