Trwa ładowanie...

NBP: Na rynku pracy pojawiły się pewne oznaki ożywienia

Wzrost liczby wakatów po wyłączeniu subsydiowanej części ofert w drugim kwartale 2013 r. może sugerować odwracanie się negatywnej tendencji na rynku pracy - ocenia w raporcie kwartalnym NBP.

NBP: Na rynku pracy pojawiły się pewne oznaki ożywieniaŹródło: Thinkstockphotos
d1o1ta0
d1o1ta0

"Mimo że w II kw. 2013 popyt na pracę utrzymywał się nadal na niskim poziomie, w lipcu pojawiły się już pewne oznaki ożywienia. Odnotowany wzrost liczby ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy dotyczył przy tym głównie ich +rynkowej+ części. Najnowsze szacunki MPiPS dot. liczby wakatów nakazują jednak powściągliwość w ostatecznej ocenie trwałości obserwowanych zmian i tendencji" - napisano w raporcie.

"W II kw. 2013 - po wyraźnym wzroście w I kw. 2013 - liczba wakatów (ogółem) zgłaszanych przez przedsiębiorstwa do urzędów pracy spadła do poziomu niespełna 69 tys. Oznaczało to spadek o 8,2 proc. kdk sa (wobec wzrostu o 11,4 proc. kdk w I kw. 2013). Znaczna część tego spadku wynikała jednak z mniejszej liczby subsydiowanych miejsc pracy, w szczególności zaś liczby miejsc aktywizacji zawodowej" - dodano.

"Po wyłączeniu subsydiowanej części ofert odnotowano wzrost liczby wakatów o 4,7 proc. kdk sa, do poziomu ok. 41 tys. (wobec spadku o 1,7 proc. kdk w poprzednim kwartale). Ten wyraźny wzrost może sugerować powolne odwracanie się dotychczasowej negatywnej tendencji, obserwowanej w +rynkowej+ części ofert już od 2011 r." - napisano.

d1o1ta0

Autorzy raportu zwracają uwagę, że poprawa sytuacji na rynku pracy wydaje się postępować nieznacznie szybciej niż prognozowano w lipcowej projekcji NBP.

"Obserwowane w ostatnim kwartale złagodzenie dotychczasowej tendencji w zatrudnieniu zdaje się nieznacznie wyprzedzać wyniki projekcji NECMOD z lipca 2013 r., zgodnie z którymi zahamowania spadków zatrudnienia będzie można oczekiwać na początku 2014 r." - napisano w raporcie.

Zdaniem autorów raportu przyspieszenie wzrostu współczynnika aktywności zawodowej może tłumaczyć przesunięcie części prac polowych i budowlanych z I na II kw.

"Współczynnik aktywności zawodowej nieco wzrósł, głównie na skutek wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym (45-59/64 lata). Przyśpieszenie wzrostu współczynnika w stosunku do poprzedniego kwartału można tłumaczyć przesunięciem części prac polowych i budowalnych z I kw. na II kw. 2013 roku na skutek warunków atmosferycznych" - napisano w raporcie.

d1o1ta0

Autorzy raportu zwracają uwagę na brak dostosowania kosztów pracy w sektorze budowlanym.

"We wszystkich sektorach poza budownictwem nastąpił niewielki wzrost wydajności pracy, w rezultacie poza budownictwem dynamika jednostkowych kosztów pracy była ujemna lub nie wzrastała. Gwałtowny spadek produkcji w budownictwie, który nie pociągnął za sobą równie drastycznego dostosowania kosztów pracy, spowodował skokowy wzrost jednostkowych kosztów pracy w tym sektorze" - napisano w raporcie.

d1o1ta0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o1ta0