Trwa ładowanie...

NBP porozumiał się z SNB. Chce franków na wszelki wypadek

SNB i NBP zawarły porozumienie na swapy walutowe na parze CHF/PLN, NBP w przypadku napięć na rynkach zasili banki we franki - podał NBP w komunikacie

NBP porozumiał się z SNB. Chce franków na wszelki wypadekŹródło: WP.PL
dthlgiw
dthlgiw

.

"Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) i Narodowy Bank Polski (NBP) zawarły porozumienie na swapy walutowe na parze CHF/PLN. W przypadku wystąpienia napięć na międzybankowym rynku franka szwajcarskiego instrument ten umożliwi NBP zasilenie banków w Polsce we franki szwajcarskie" - napisano w komunikacie.

"Wszystkie transakcje dotyczące swapów wymagają wcześniejszego zatwierdzenia przez SNB. Swapy te są operacjami z terminem 7-dniowym. Oba banki centralne nie przewidują, że porozumienie, które zostało zawarte jako środek ostrożnościowy, będzie musiało być wykorzystane" - dodano.

"Intencją NBP nie jest bezpośrednie wykorzystanie umowy do przeprowadzenia transakcji finansowych przez oba banki centralne. Obecny stan płynności na rynku forex w zakresie operacji na parze CHF/PLN nie wymaga uruchomienia środków będących w gestii NBP. Z powyższych względów SNB i NBP traktują zawartą umowę swapową jako instrument ostrożnościowy sygnalizujący rynkom finansowym możliwość ingerencji w przypadku negatywnych skutków destablizacji europejskich rynków finansowych" - powiedział w komentarzu do komunikatu NBP dyrektor Departamentu Operacji Krajowych NBP Krzysztof Senderowicz. (PAP)

map/ nik/ jtt/

dthlgiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dthlgiw