Trwa ładowanie...
hydrobudowa
16-07-2012 17:25

NCS złoży zażalenie na decyzję sądu dotyczącą roszczeń ws. stadionu

Narodowe Centrum Sportu zapowiedziało w poniedziałek złożenie zażalenia na postanowienie sądu, który udzielił PBG i Hydrobudowie zabezpieczenia roszczeń ws. budowy Stadionu Narodowego zakazując NCS skorzystania z gwarancji należytego wykonania umowy.

NCS złoży zażalenie na decyzję sądu dotyczącą roszczeń ws. stadionuŹródło: newspix.pl, fot: marek zielinski
d36ijy9
d36ijy9

Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie została wydana w związku ze złożonym przez Narodowe Centrum Sportu wezwaniem do zapłaty kar umownych oraz żądaniem wypłaty środków z gwarancji należytego wykonania umowy na budowę Stadionu Narodowego w Warszawie. O decyzji sądu spółki PBG i Hydrobudowa poinformowały w komunikatach w piątek wieczorem.

- Postanowienie sądu jeszcze do nas nie wpłynęło, jeżeli wpłynie to na pewno będziemy składać zażalenie - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Narodowego Centrum Sportu Daria Kulińska.

"Sąd uznał wniosek wykonawcy w całości za zasadny i postanowił udzielić zabezpieczenia poprzez zakazanie NCS skorzystania z gwarancji należytego wykonania umowy, ustanowionej na zlecenie PBG, jako lidera konsorcjum przez zakład ubezpieczeń Zurich Insurance plc Niederlassung fuer Deutschland" - podano w komunikacie.

Sąd postanowił ponadto "wyznaczyć spółkom dwutygodniowy termin na wytoczenie przeciwko NCS powództwa o ustalenie, że NCS nie przysługuje roszczenie o zapłatę kar umownych z tytułu zwłoki w osiągnięciu całkowitego zakończenia wykonania umowy oraz powództwa o zaniechanie bezprawnego skorzystania przez NCS z gwarancji zabezpieczenia należytego wykonania umowy" - napisano w komunikacie.

d36ijy9

W uzasadnieniu postanowienia Sąd stwierdził m.in., że przedłużenie wykonania przez wykonawcę robót budowlanych nastąpiło z przyczyn przez niego niezawinionych.

Budowę warszawskiego stadionu realizowało konsorcjum firm w składzie: Hydrobudowa Polska, PBG, Alpine Bau Deutschland, Alpine Bau, Alpine Construction Polska.

Na początku czerwca Hydrobudowa informowała, że konsorcjum oczekuje od Narodowego Centrum Sportu zapłaty za dokończenie budowy stadionu. Łączne roszczenia konsorcjum wobec NCS wynoszą - jak informowała spółka - ponad 400 mln zł.

W czerwcu sąd ogłosił upadłość układową Hydrobudowy oraz PBG. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były m.in. przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy - kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie do czasu pozyskania środków z emisji obligacji zamiennych. Ponadto grupa PBG informowała, że do trudnej sytuacji przyczynił się też jej udział w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.

d36ijy9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36ijy9