Nie będzie szybkiej prywatyzacji LOT‑u

Spółka MS TFI powiązana z Agencją Rozwoju przemysłu zamierza utworzyć fundusz lotniczy "Lotus". W jego skład wejdą najpewniej akcje polskich spółek lotniczych, których właścicielem jest Skarb Państwa. Już trwają pracę nad ustaleniem strategii funduszu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie będzie szybkiej prywatyzacji LOT-u
Boeing

03.10.2012 | aktual.: 03.10.2012 12:18

Spółka MS TFI powiązana z Agencją Rozwoju przemysłu zamierza utworzyć fundusz lotniczy "Lotus". W jego skład wejdą najpewniej akcje polskich spółek lotniczych, których właścicielem jest Skarb Państwa. Już trwają prace nad ustaleniem strategii funduszu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

- Celem stworzenia funduszu jest restrukturyzacja i prywatyzacja aktywów lotniczych prowadzona na zasadach całkowicie rynkowych i pod nadzorem niezależnych instytucji finansowych - powiedział Rafał Bieniak, wiceminister Skarbu Państwa.

W skład lotniczego majątku Skarbu Państwa wchodzą przede wszystkim LOT, spółka handlingowa LS, baza techniczna samolotów AMS oraz EuroLOT-u, a także LOT catering. Minister nie tłumaczy jednak, które spółki na pewno wejdą do nowo utworzonego funduszu. Zdaniem ekspertów do grupy na pewno nie wejdzie LOT Catering, bo już trwa proces sprzedaży jego akcji.

Utworzenie funduszu może oznaczać odsunięcie w czasie procesu prywatyzacji LOT-u. Analitycy wskazują, że to nie jest dobry czas na sprzedaż spółki. Decyduje o tym trudna sytuacja na rynku lotniczym oraz straty, jakie od 2006 roku generuje LOT.

Dziennik wskazuje, że szansa poprawy finansowej sytuacji spółki LOT mogą być Boeingi 787 Dreamliner, które wkrótce pojawią się w polskiej flocie. Pierwszy ma zacząć latać już w grudniu. Nowe samoloty będą mogły obsługiwać dalekie trasy, a wyższy standard podróży pozwoli podnieść ceny w klasie biznesowej.

dreamlinerboeing 787lot
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)