Nie każdemu abolicja pozwoli wziąć becikowe
Poprawa sytuacji dochodowej rodziny może uniemożliwić ponowne ubieganie się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.
Od 31 marca 2010 r. obowiązują przejściowe, złagodzone przepisy dotyczące przyznawania becikowego. Do 31 grudnia 2011 r. wystarczy przedstawić zaświadczenie potwierdzające jedno badanie ciężarnej przez ginekologa lub położną. Ustawa z 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 50, poz. 301) wprowadziła także reguły abolicji dla tych, którzy z braku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego trzy wizyty u lekarza w czasie ciąży nie otrzymali wsparcia.
Osoby, które nie dostały dodatku do zasiłku rodzinnego lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, bo nie miały odpowiedniego zaświadczenia, mogą ponownie złożyć wniosek o wypłatę tych świadczeń – nawet jeśli dziecko ukończyło 12 miesięcy. Mają na to czas do 30 września.
– Osoby, którym odmówiliśmy becikowego, poinformowaliśmy o możliwości ponownego złożenia wniosku. Skorzystały z niej. Złagodzenie zasad wypłaty becikowego zaowocowało jednak przede wszystkim powrotem do poziomu liczby wypłat sprzed listopada 2009 r. – wyjaśnia Piotr Miedziński, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.
Gminy zwracają uwagę, że spora liczba składających wnioski teraz to ci, którzy, wiedząc, że nie mają odpowiedniego zaświadczenia, wcześniej w ogóle o wsparcie nie występowali. Nic dziwnego, skoro teraz uzyskanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka jest mniej kłopotliwe niż od listopada 2009 r. do marca br.
Sytuacja komplikuje się jednak w wypadku tzw. becikowego dla ubogich. Tu liczy się bowiem nie tylko zaświadczenie, ale także dochód rodziny. – Osoba, która w listopadzie ubiegała się o zasiłek rodzinny z dodatkiem z tytułu urodzenia dziecka, a nie otrzymała tego dodatku z powodu braku odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, nie zawsze ma szansę go teraz dostać. Nie przyznamy go, jeśli na przykład w tym czasie poprawiła się sytuacja dochodowa rodziny. Wniosek rozpatrujemy bowiem na chwilę obecną – zauważa Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych z Urzędu Miasta Bydgoszcz.
Prześledźmy to na przykładzie. Obecny okres zasiłkowy rozpoczął się w listopadzie. Wtedy rodzina spełniała kryterium dochodowe i otrzymała zasiłek rodzinny, ale bez dodatku z tytułu urodzenia dziecka – ze względu na brak zaświadczenia. W marcu br. ojciec rozpoczął pracę, co oznacza uzyskanie dochodu. Dochodzi do przekroczenia kryterium dochodowego, tak więc zasiłek już nie przysługuje. Jeśli zainteresowany złoży wniosek o wypłatę dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i przedstawi zaświadczenie lekarskie potwierdzające np. tylko jedną wizytę u lekarza w czasie ciąży, to już go nie otrzyma.
Magdalena Januszewska
Rzeczpospolita