Nie płać 5000 zł za dowód

Posiadanie dowodu osobistego to obowiązek. Tymczasem aż półtora miliona Polaków nosi w kieszeni lub w torebce nieważny dokument. Zupełnie nie przejmują się faktem, że za brak ważnego dowodu grozi nam słona grzywna.

Nie płać 5000 zł za dowód
Źródło zdjęć: © WP.PL

Dowód osobisty staje się nieważny w kilku sytuacjach. Przede wszystkim wraz z upływem daty ważności, bo każdy tego typu dokument wystawiany jest na 10 lat. Co istotne, to osoba legitymująca się nim musi pamiętać, że może on się przedawnić. W takiej sytuacji o nowy dokument musimy wystąpić na miesiąc przez upływem ważności poprzedniego.

Według przepisów ustawy, która weszła w życie z początkiem 2013 roku, za nasze niedopatrzenie grozi kara grzywny nawet w wysokości 5000 zł. Taką samą karę mogą nam wlepić za przetrzymywanie bez podstaw cudzego dowodu osobistego.

Po drugie - dowód trzeba wymienić wraz ze zmianą danych, które są na nim zamieszczone. Najczęściej jest to adres zameldowania. Trzecią najpowszechniejszą sytuacją jest uszkodzenie dokumentu tożsamości.

Oczywiście nowy dowód osobisty trzeba wyrobić także w przypadku utraty poprzedniego, np. w wyniku kradzieży dokumentów. Warto w takiej sytuacji zastrzec też dokument, co spowoduje, że złodziej nie będzie mógł wykorzystać go np. do wzięcia kredytu na nasz koszt.

Aktualnie prawie 1,5 miliona Polaków ma dowód osobisty, który jest pozbawiony ważności. Grozi to - poza karą grzywny, którą najczęściej zastępuje pouczenie - utrudnieniami w codziennym życiu. Bez ważnego dokumentu tożsamości nie można m.in. odebrać paczki na poczcie, założyć konta w banku, wziąć kredytu oraz wyjechać za granicę.

Warto pamiętać, że wyrobienie nowego dokumentu, chociaż już teraz jest bezpłatne, to wciąż może trwać około 30 dni. Dlatego, jeśli mamy nieważny dowód, lepiej jest wyrobić nowy przed wakacjami, kiedy to zazwyczaj pojawiają się kolejki zapominalskich.

dokument tożsamościgrzywnadowód osobisty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1466)