Nie tylko stabilność, ale i wzrost

O to by nie skupiać się jedynie na stabilności, ale też dążyć do wzrostu gospodarczego apelował w poniedziałek komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.

Nie tylko stabilność, ale i wzrost
Źródło zdjęć: © AFP

Polska jest świetnym przykładem, w którym udało się wyważyć te dwie wartości - powiedział Hahn w poniedziałek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W swoim wystąpieniu Hahn podkreślał, że na obecną sytuację gospodarczą, w tym kryzys, nie można patrzeć wyłącznie z europejskiej perspektywy, ale trzeba brać pod uwagę także innych globalnych graczy - jak Chiny, Indie, Stany Zjednoczone czy Rosja. Takie są wzywania globalnego rynku i uczestniczenia w nim.

Hahn dodał, że ostatnio wiele mówi się o Pakcie Stabilności i Wzrostu, który jest podstawą istnienia strefy euro i nakłada na kraje Unii Gospodarczej i Walutowej obowiązek utrzymywania równowagi budżetowej.

- To oczywiście ważne. Czasami jednak myślę, że zbytnio skupiamy się na aspekcie stabilizacji. Nie ma wątpliwości, że to potrzebne. Z drugiej jednak strony musimy też mówić o aspekcie wzrostu - podkreślił.

Ocenił, że Polska jest jednym z najlepszych w Europie przykładów, gdzie udało się te dwie sprawy wyważyć i w ciągu ostatnich kilku lat odnieść sukces.

- Nie jestem pewien, czy naprawdę uświadamiacie sobie ten sukces, jaki odnieśliście w porównaniu do innych europejskich krajów - powiedział Hahn. Jak zaznaczył, wielu ekonomistów uważa, że polska gospodarka należy do najlepiej radzących sobie w dzisiejszej Europie.

- Gratulacje dla wszystkich, którzy za to odpowiadają - powiedział komisarz.

Hahn ocenił też w swoim wystąpieniu, że Polska radzi sobie dobrze z wydatkowaniem pieniędzy europejskich, szczególnie w takich dziedzinach jak np. wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Akcentował rolę edukacji w konkurowaniu w innymi częściami świata.

Na koniec Hahn wyraził przekonanie, że zbliżająca się prezydencja Polski w UE będzie "doskonała" i że będzie sukcesem dla Polski, jak i całej Unii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)