Nieformalne spotkanie ministrów środowiska w Warszawie
Obecny kryzys ekonomiczny nie powinien
wpłynąć na działania na rzecz ochrony klimatu - uważają
ministrowie środowiska 40 państw z całego świata, którzy
przeprowadzili nieformalne konsultacje przed szczytem klimatycznym
w Poznaniu.
Na początku grudnia w Poznaniu odbędzie się 14 konferencja stron konwencji klimatycznej ONZ. W poniedziałek i wtorek szefowie resortów środowiska z 40 krajów spotkali się w Warszawie na zaproszenie ministra prof. Macieja Nowickiego.
Minister powiedział na konferencji prasowej, że rozmowy dotyczyły tego, jaki postęp w ochronie klimatu dokonał się od ostatniej konferencji na Bali, a przed poznańskim spotkaniem. Ministrowie rozmawiali też o oczekiwanych rezultatach konferencji w Poznaniu. Omawiali też, jak powinna wyglądać ochrona klimatu na świecie w długiej perspektywie - do 2050 r.
_ Celem światowych działań jest ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do 2050 r. do maksymalnie 2 stopni Celsjusza w porównaniu z okresem sprzed zmian przemysłowych _ - przypomniał szef polskiego resortu środowiska._ Ocenia się, że już obecnie wzrost światowej temperatury wynosi ok. 0,7-0,75 stopnia C. _- podał.
Za ocieplenie klimatu w znacznym stopniu odpowiadają gazy cieplarniane - m.in. dwutlenek węgla - uwalniane do atmosfery w wyniku działań człowieka.
Nowicki powiedział PAP, że ministrowie podczas dwudniowych rozmów w Warszawie uznali, że obecny kryzys finansowy nie może wpłynąć na cele klimatyczne.
_ Czasem w takiej sytuacji kryzysowej łatwiej zdecydować się na działania oszczędnościowe, niż w sytuacji, gdy wszystko w gospodarce idzie bardzo dobrze _ - mówił.
Sekretarz wykonawczy sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ Yvo de Boer podkreślił, że poznański Szczyt Ziemi w sprawie klimatu jest w pełni przygotowany. Spotkanie w Warszawie miało określić polityczny plan - co trzeba zrobić i dokąd zmierzać na grudniowej konferencji.
Przypomniał, że w grudniu w Poznaniu rozpocznie się proces negocjacyjny, który ma doprowadzić do podpisania przez wszystkie państwa w 2009 r. w Kopenhadze zobowiązań dotyczących działań na rzecz ochrony klimatu. Będą one kontynuacją obecnych zobowiązań, obowiązujących do 2012 r. i zapisanych w protokole z Kioto.
Nowicki prosił, by nie łączyć terminu światowej konferencji w Poznaniu z końcem negocjacji w ramach Unii Europejskiej na temat pakietu klimatyczno-energetycznego.
Podkreślił, że Polska nie kwestionuje samych celów UE - m.in. 20- proc. ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery do 2020 r., ale ścieżkę dojścia zaproponowaną przez Komisję Europejską.
_ Ta droga dojścia jest dla nas nie do przyjęcia. Na pytania, czy to jest jedyna droga osiągnięcia tych celów, czy jest optymalna i sprawiedliwa, ja odpowiadam trzy razy nie _ - powiedział profesor.
Podkreślił jednak, że negocjacje w tej sprawie nie zostały zamknięte. Pytany, czy jest koalicja państw przeciwników tych zmian, powiedział, że formalnie takiej koalicji nie ma, jednak liczy na pozytywny wynik głosowania w UE i poparcie tych krajów, które również mogą stracić na obowiązkowym zakupie wszystkich uprawnień do emisji CO2 dla energetyki.
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) jest jedną z najważniejszych umów, formułujących podstawy międzynarodowych działań w walce z globalnym ociepleniem klimatu. Tekst Konwencji został przyjęty w maju 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Podpisały go 192 państwa. Celem Konwencji jest propagowanie i wspieranie międzynarodowych działań przeciwko globalnym zmianom klimatu.
Szczyt w Poznaniu to forum dyskusji politycznej na temat zmian klimatu. Negocjacje w ramach konferencji mają doprowadzić do międzynarodowego porozumienia przeciwko globalnym zmianom klimatu. Do Poznania przybędzie ponad 190 delegacji rządowych z ministrami środowiska, przedstawicieli instytucji międzynarodowych, ekologicznych, biznesowych i badawczych oraz media. Prezydentem Konferencji będzie minister Nowicki.
Oprócz ogólnej debaty, obrady będą dotyczyły czterech szczegółowych grup tematów - redukcji emisji gazów cieplarnianych, adaptacji do zmian klimatu, transferu technologii oraz finansowania.