Trwa ładowanie...

Niemcy i Francuzi "eksportują śmierć" do sąsiadów. Oto wyniki badań

Spośród wszystkich śmierci związanych z ozonem przyziemnym (O3) w 35 europejskich krajach ponad 60 proc. jest spowodowana ozonem pochodzącym z innych państw - ustalili badacze z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego. Powstaje on w troposferze w wyniku interakcji światła słonecznego z kilkoma gazami prekursorowymi.

Ozon zabija mieszkańców Europy Ozon zabija mieszkańców Europy Źródło: Getty Images, fot: Jaap Arriens
d2whx6v
d2whx6v

Stwierdzono, że ozon przyziemny, który tworzy się na skutek reakcji światła słonecznego z tlenkami azotu i lotnymi związkami organicznymi, ma szkodliwy wpływ na zdrowie układu oddechowego, co może prowadzić do astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz infekcji. Badacze szczegółowo zbadali dane z ciepłych miesięcy, od maja do października, kiedy stężenie O3 osiąga najwyższe wartości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tyle wyda na wakacje czteroosobowa rodzina. Cena wywołuje dreszcze

CALIOPE śledzi ozon

W analizach wykorzystano system jakości powietrza CALIOPE, który monitoruje stężenia ozonu i jego prekursorów na terenie całej Europy. Ponadto naukowcy analizowali modele rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza na duże odległości, co pomogło określić źródła zanieczyszczeń.

d2whx6v

Średnie stężenie O3 w badanych krajach wyniosło 101,9 µg/m3, wahało się od 76,7 µg/m3 w Finlandii do 130,1 µg/m3 na Malcie. Szacuje się, że liczba zgonów związanych z ozonem wyniosła 114 447, co daje współczynnik umieralności na poziomie 72 zgonów na milion osób rocznie. Najwyższe wskaźniki zgonów odnotowano w Niemczech, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polsce, a także w krajach południowo-wschodnich, takich jak Bułgaria, Serbia i Rumunia.

Niemcy i Francja trują sąsiadów

Największym dostawcą ozonu do sąsiednich państw okazała się Francja, a tuż za nią Niemcy. Z Francji ozon najbardziej wpływał na Luksemburg (32,3% zgonów związanych z ozonem przyziemnym), Szwajcarię (29,3%), Belgię (24,4%) i Hiszpanię (16,8%). Z kolei ozon z Niemiec miał istotny wpływ na Luksemburg (24,2% zgonów), Czechy (23,3%) i Holandię (21,5%).

Naukowcy podkreślili kluczową rolę wiatrów zachodnich w rozprzestrzenianiu się ozonu, co powoduje większą liczbę zgonów na wschodzie Europy wynikających z napływu ozonu z zachodu. Wyniki badań wskazują na konieczność systematycznego monitorowania wkładu poszczególnych krajów UE i poza UE w zanieczyszczenie powietrza. Jest to pierwszy krok w dążeniu do spełnienia standardów jakości powietrza wytyczonych przez WHO, co może zapobiec przedwczesnym zgonom i chorobom przewlekłym.

W końcowych wnioskach badacze zaznaczyli, że ocieplenie klimatu sprzyja powstawaniu ozonu troposferycznego. Dlatego działania zmierzające do zapobiegania zmianom klimatycznym są kluczem do poprawy jakości powietrza i powinny stanowić podstawę długoterminowej polityki globalnej — podsumowują eksperci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2whx6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2whx6v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj