Trwa ładowanie...

Niemcy szukają pracy w Polsce

Tysiące Niemców wyjeżdżają do zachodniej Polski w poszukiwaniu pracy w związku z kryzysem dotykającym wschodni region ich kraju - donosi Emito.net, powołując się na ''The Daily Telegraph".

Niemcy szukają pracy w PolsceŹródło: AFP, fot: Wojtek Tolyz
d1e30zb
d1e30zb

Aż 2500 Niemców jest obecnie zatrudnionych w północno-zachodnich okolicach Szczecina. Urzędnicy podkreślają, że ta liczba obejmuje tylko tych zarejestrowanych i są przekonani, że wiele osób pracuje na tzw. ''czarnym rynku''. Najbardziej popularne wśród naszych zachodnich sąsiadów są stanowiska w centrach obsługi telefonicznej oraz w sektorze budowlanym.

Uecker Randow, graniczący z Polską powiat na wschodzie Niemiec, dotknięty jest 20% bezrobociem i najwyższym w Niemczech odsetkiem osób dotkniętych długotrwałym bezrobociem.

- Tutaj Niemcy zarobią o 30-40% mniej, niż gdyby robili to samo u siebie, ale przynajmniej mają pracę - mówi Artur Sebastian ze szczecińskiej agencji zatrudnienia. - Wykwalifikowani imigranci mogą zarobić koło 1000 euro miesięcznie. To nie dużo, ale lepsze niż nic - dodaje.

''The Daily Telegraph" pisze o przewrotności losu przypominając, że przez lata setki tysięcy Polaków jeździło za chlebem do Niemiec, czy Wielkiej Brytanii, gdzie zarabiali pracując fizycznie w rolnictwie i budownictwie. - Niemcy, w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, odmówiły Polakom pełnego dostępu do swojego rynku pracy, w obawie przed zalaniem falą imigrantów - pisze gazeta.

d1e30zb

Polska to jedyny kraj w Unii, który w 2009 roku miał dodatni wzrost gospodarczy, który wyniósł 1,7%. Pomimo 11% bezrobocia, kraj ten ma na tyle optymistyczne prognozy gospodarcze, że może przyciągać pracowników z zagranicy - czytamy.

- Polska nie jest już dla Niemców tylko rynkiem, na którym można tanio kupić papierosy. Chcemy być magnesem dla biznesu i współpracować z Niemcami jak równy z równym – mówi gazecie Patrycjusz Ceran, odpowiedzialny za współpracę zagraniczną w szczecińskim Urzędzie Miejskim.

d1e30zb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e30zb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj