Trwa ładowanie...
d344wm1
szwajcaria
19-03-2009 14:21

Niemiecki minister: nazywają mnie nazistowskim zbirem

Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck
ujawnił, że dostaje listy z pogróżkami ze Szwajcarii,
której groził wpisaniem na czarną listę rajów podatkowych.

d344wm1
d344wm1

Steinbruecka, który obrazowo mówił o nasłaniu kawalerii na Szwajcarów, jeśli nie rozluźnią tajemnicy bankowej, porównano też w ostatnich dniach do nazisty.

W rozmowie z dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung" niemiecki minister bronił swojego stanowiska.

- Szwajcaria zachęca cudzoziemców do tego, by łamali ustawy w swoich ojczystych krajach. To naruszenie reguł Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - powiedział Steinbrueck.

Jego zdaniem bez międzynarodowej presji Szwajcaria nie zdecydowałaby się na złagodzenie tajemnicy bankowej.

d344wm1

- Otrzymuję listy z pogróżkami i nazywa się mnie nazistowskim zbirem. To nieproporcjonalne i nie do przyjęcia - dodał minister.

Oburzenie Szwajcarów wywołała szczególnie wypowiedź Steinbruecka na marginesie niedawnego spotkania ministrów finansów G-20 w Londynie. Skomentował on deklaracje kilku krajów, uznawanych za raje podatkowe, w tym Szwajcarii, które pod międzynarodowym naciskiem zapowiedziały rozluźnienie tajemnicy bankowej.

- Nie zawsze kawaleria musi wyjeżdżać z fortu Yuma. Czasem wystarczy, że Indianie wiedzą, iż ona tam jest - powiedział Steinbrueck.

Ambasador Niemiec w Bernie został wezwany przez ministra spraw zagranicznych Szwajcarii, a Steinbrueck stał się celem ostrych ataków.

d344wm1

- Peer Steinbrueck, można to powiedzieć publicznie, na nowo definiuje obraz okropnego Niemca. Przypomina mi o pokoleniu Niemców, którzy przed 60 laty chodzili po ulicach w skórzanych płaszczach i butach z cholewami oraz opaską na ramieniu - powiedział na forum szwajcarskiej Rady Narodowej konserwatywny poseł Thomas Mueller.

Według gazety bulwarowej "Blick am Abend" Steinbrueck stał się "jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi w Szwajcarii".

Niemiecki minister finansów nie pierwszy raz naraził się Szwajcarom. Pół roku temu podczas sporu dotyczącego polityki podatkowej groził im "biczowaniem".

d344wm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d344wm1