Trwa ładowanie...
d1n2d3n

Niepełnosprawna dziewczynka nie miała gdzie się bawić. Ojciec wybudował dla niej park rozrywki za ponad 50 mln dol.

Gdy Amerykanin Gordon Hartman zdał sobie sprawę, że jego 12-letnia niepełnosprawna córka nie ma szans, by kiedykolwiek bawić się jak inne dzieci, postanowił wybudować dla niej i innych niepełnosprawnych dzieci park rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Projekt okazał się wielkim sukcesem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Morgan i Gordon Hartman
Morgan i Gordon Hartman (morganswonderland.com)
d1n2d3n

Jak pisze BBC, Hartman, który zbił fortunę na branży deweloperskiej, w 2005 roku postanowił sprzedać cały swój biznes i wszystkie uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na własną fundację niosącą pomoc osobom niepełnosprawnym.

Dwa lata później, podczas pobytu na basenie z rodziną, zauważył, że inne dzieci unikają jego 12-letniej córki Morgan, która w rozwoju intelektualnym zatrzymała się na poziomie 5-latki.

Amerykanin stwierdził, że nie istnieje miejsce, gdzie Morgan mogłaby się bawić z innymi dziećmi, bez względu na jej niepełnosprawność.

d1n2d3n

Wtedy wpadł na pomysł wybudowania parku rozrywki dla wszystkich - takiego, w którym jego córka i inne niepełnosprawne dzieci mogłyby się bawić w towarzystwie innych osób - nieważne czy z niepełnosprawnością, czy bez.

Hartman zebrał grupę złożoną między innymi z lekarzy, fizjoterapeutów i rodziców niepełnosprawnych dzieci, by zastanowić się, jak taki park rozrywki dla wszystkich powinien wyglądać.

W końcu powstał projekt parku i zakupiono działkę pod jego budowę - idealnym miejscem okazał się nieczynny kamieniołom pod San Antonio w Teksasie.

Wideo: największy zadaszony park wodny w Europie powstaje w Polsce

Park o nazwie "Morgan's Wonderland", czyli "kraina czarów Morgan", został otwarty w 2020 roku. W tym roku otwarto nową część - park wodny, oczywiście dostępny dla każdego, niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

d1n2d3n

Budowa całego parku kosztowała łącznie 51 mln dolarów. Przedsięwzięcie okazało się olbrzymim sukcesem - do dziś park odwiedziło już ponad milion osób z całych Stanów Zjednoczonych i kilkudziesięciu krajów świata.

Aż trzy czwarte zwiedzających to osoby pełnosprawne, czyli jest dokładnie tak, jak założył Gordon Hartman. Tylko pełnosprawni płacą za wstęp do parku - każda osoba z niepełnosprawnością wchodzi za darmo.

Park nie był pomyślany jako przedsięwzięcie komercyjne, dlatego każdy rok kończy ze stratą miliona dolarów. Na szczęście tę lukę finansową wypełniają sponsorzy, a także środki pozyskiwane przez "The Gordon Hartman Family Foundation".

A Morgan? Już nie ma problemu z tym, że inni się od niej odsuwają, bojąc się jej niepełnosprawności. Jest wręcz przeciwnie - jej ojciec mówi, że 23-letnia dziś dziewczyna w parku jest swego rodzaju celebrytką, z którą wszyscy chcą porozmawiać i sfotografować się.

d1n2d3n

Podziel się opinią

Share
d1n2d3n
d1n2d3n