Niepewność polityczna w Grecji
W centrum zainteresowania pozostaje Grecja. Wydaje się, że konieczne będzie rozpisanie kolejnych wyborów wobec nikłych perspektyw utworzenia nowego rządu. Pomimo nieco lepszych danych na temat produkcji przemysłowej z Niemiec, nastroje uległy pogorszeniu po wypowiedzi lidera greckiej partii Syriza -Alexisa Tsiprasa, który zakomunikował, że wynik greckich wyborów pokazuje, że ‘umowa o otrzymaniu pomocy jest nieważna’.
To przyczyniło się do istotnego spadku apetytu na ryzyko i było impulsem do kontynuacji przeceny na rynkach akcji, spadku cen surowców oraz aprecjacji waluty amerykańskiej i japońskiej. Gro uwagi będzie koncentrowało się wokół dzisiejszego spotkania Tsiprasa z przywódcami Nowej Demokracji i PASOK, które zaplanowane jest na godzinę 16:00. Najprawdopodobniej nie dojdzie do porozumienia, gdyż żądania lidera lewicowej partii Syriza są niedorzeczne. Ponownie na rynkach zostaje podnoszona kwestia ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro, gdyż nie ma alternatywy do wypracowanego programu reform, które warunkują pomoc finansową dla tego kraju.
W kraju wydarzeniem dnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Większość analityków ankietowanych przez Ruetrsa uważa, że stopy procentowe zostaną utrzymana na niezmienionym poziomie. Zdaniem mniejszości możliwa jest podwyżka stóp procentowych o 0,25%. Niepewność związana z sytuacja w Europie, obserwowane spowolnienie gospodarcze w Polsce, zewnętrzny charakter przyczyn nadmiernej inflacji, a także luźna polityka monetarna innych banków centralnych mogą ostatecznie przeważyć szalę na korzyść nie zmieniania kosztu pieniądza. Ewentualne dalsze zacieśnianie polityki monetarnej może przełożyć się na chwilowe umocnienie złotego.
EURPLN
Eurozłoty wyłamał się górą z zakresu chmury ichimoku na wykresie dziennym. Para obecnie oscyluje w rejonie 4,2025 w oczekiwaniu na decyzję RPP. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,1800. Ewentualne zejście w te okolice może być dobrą okazją do wznawiania długich pozycji w EURPLN. Droga w rejonie 4,24 pozostaje otwarta.
EURUSD
Dzisiaj para EURUSD ma spore problemy z powrotem powyżej poziomu 1,30, co z technicznego punktu widzenia potwierdza chęć do kontynuacji spadków i zejścia poniżej majowego minimum z tego roku na poziomie 1,2954. Notowania znajdują się poniżej luki spadkowej, natomiast najbliższy opór to poziom 1,3030, gdzie przebiega linia poprowadzona po maksimach lokalnych na wykresie godzinowym.
GBPUSD
GBPUSD handlowany jest nieco powyżej istotnego wsparcia na poziomie 1,6111 wynikającego ze zniesienia 38,2% całości wzrostów z okolic 1,5800. Przełamanie tego poziomu warunkuje dalsze spadki. Aktualnym oporem pozostają okolice 1,6200.
NZDUSD
Podobnie jak AUD, również dolar nowozelandzki silnie traci na wartości. NZDUSD kontynuuje spadki, a docelowym poziomem tego ruchu w średnim terminie wydają się być okolice 0,7740, gdzie przebiega 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od końca listopada minionego roku.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl