Trwa ładowanie...

Nieudane wskrzeszenie zmarłego. Sprawa trafiła do sądu

Malawijski uzdrawiacz został oskarżony o niewywiązanie się z obietnicy wskrzeszenia zmarłego Zambijczyka, za co wziął pieniądze. Zawiedziona i oszukana rodzina żąda odszkodowania, a sprawa właśnie trafiła do malawijskiego sądu.

Skandal w Malawi (zdj. ilustracyjne) Skandal w Malawi (zdj. ilustracyjne) Źródło: Getty Images, fot: PA Wire/PA Images
dszbuyr
dszbuyr

Znany w Malawi uzdrowiciel, Emmanuel Banda, znalazł się w centrum skandalu, kiedy oskarżono go o oszustwo. Banda miał obiecać, że za odpowiednią sumę pieniędzy jest w stanie wskrzesić zmarłego mieszkańca Zambii, Draina Nyirendę.

Rodzina zmarłego, która początkowo uwierzyła w obietnice uzdrowiciela, teraz domaga się odszkodowania za niewywiązanie się z umowy. Sprawa trafiła do sądu, a jej finał jest niepewny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Tragiczny wypadek w trakcie festiwalu

Drain Nyirenda, który mieszkał w zambijskiej wiosce Katintha, położonej w rejonie Chikuwe, niedaleko granicy z Malawi, zginął w tragicznych okolicznościach. W grudniu ubiegłego roku, podczas tradycyjnego, pełnego barw i emocji festiwalu Gule Wamkulu, Nyirenda wspiął się na 35-metrowy drewniany słup.

dszbuyr

Podczas tego wydarzenia, według wierzeń, duchy przodków żyjącego na tym pograniczu ludu Chewa przybierają cielesną formę i tańczą dla swoich żyjących potomków. Nyirenda, ubrany w elegancki strój i z tradycyjną drewnianą maską na twarzy, był jednym z uczestników ceremonii. Niestety, na szczycie słupa zaplątał się w linkę, która zacisnęła się na jego szyi, powodując śmierć.

Obietnice lokalnego uzdrowiciela

Po tym tragicznym wydarzeniu, do zrozpaczonej rodziny zmarłego zwrócił się Emmanuel Banda. 34-letni uzdrowiciel i pogromca lokalnych czarownic obiecał, że za 900 kwacha, czyli około 35 dolarów, jest w stanie przywrócić zmarłemu życie.

Podczas przesłuchania w sądzie magistrackim w Chipata, ojciec Nyirendy opisał, jak Banda próbował oszukać rodzinę. Mężczyzna twierdził, że owinięta w pościel deska to ich syn, który powrócił do życia.

Rozprawa w Chipata nie zakończyła się po pierwszym posiedzeniu. Prokurator Bright Lishebo zapowiedział, że zamierza przedstawić zeznania pięciu świadków. Sędzia Destiny Kalusopa, która prowadzi sprawę, postanowiła odroczyć rozprawę do środy, 10 kwietnia 2024 r.

dszbuyr

Wiara w moc czarów jest bardzo silna na pograniczu Zambii i Malawi. W Malawi ponad 70 procent mieszkańców wierzy w czary, jednak większość społeczeństwa popiera zmianę prawa w celu kryminalizacji takich praktyk, co pokazują badania Afrobarometru z ubiegłego roku. Co ciekawe, w Malawi osoby wykształcone częściej wierzą w istnienie czarów niż te bez formalnej edukacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dszbuyr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dszbuyr