Trwa ładowanie...

Niewidziany przez 80 lat obraz Malczewskiego na aukcji. Jest wart około milion złotych

Koneserzy sztuki już mogą zacierać ręce. Od 12 października będzie można nabyć widziany prawie 80 lat temu obraz Jacka Malczewskiego "Geniusz w pracowni malarskiej". Szacowana wartość dzieła? Około milion złotych.

Niewidziany przez 80 lat obraz Malczewskiego na aukcji. Jest wart około milion złotychŹródło: Materiały prasowe, fot: Dom Aukcyjny DESA Unicum
d4hmbdz

Praca jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki przedwojennej nigdy wcześniej nie była wystawiana na sprzedaż.

Dzieło zaginione

Ostatni raz obraz "Geniusz w pracowni malarskiej" był widziany w 1939 roku na monograficznej pośmiertnej wystawie artysty. Tamto wydarzenie może uchodzić dzisiaj za manifest polskiej inteligencji. Właścicielem obrazu był wówczas enigmatyczny "M.G.", zidentyfikowany teraz jako Mieczysław Gąsecki, przyjaciel Malczewskiego.

Jako malarz i konserwator pomagał artyście w drobnych pracach technicznych. Ten w zamian sportretował go kilka razy i na przestrzeni dwóch dekad podarował mu około dziesięciu obrazów.

d4hmbdz

Pomysł na biznes: Galeria malarstwa cyfrowego. Zobacz wideo:

Kim jest geniusz w pracowni?

Trudno powiedzieć, kto na obrazie jest tytułowym "geniuszem". W centrum obrazu widnieją dwie nagie postaci. Za ich plecami - szereg chłopców, mężczyzn i starców. Ustawieni rzędem bohaterowie w różnym wieku zdają się portretami jednej i tej samej osoby. Analogiczne surrealistyczne kolejki można zobaczyć w słynnych kompozycjach "Melancholia" i "Błędne koło".

To obok nich trzecie monumentalne płótno artysty rozgrywające się we wnętrzu pracowni artysty. To w niej, jeśli wierzyć obrazom Malczewskiego, zamieszkiwały rozmaite zjawy i demony. Cena wywoławcza pracy to 500 tys. zł, estymacja wynosi od 700 tys. do 1 miliona.

Aukcja odbędzie się 12 października w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

d4hmbdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hmbdz