Trwa ładowanie...
afryka
06-04-2014 18:25

Nigeria największą gospodarką Afryki

Nigeria - po przyjęciu nowej metody liczenia PKB - stała się największą gospodarką Afryki; w roku 2013 jej PKB wyniosło 510 mld dol. - poinformował w niedzielę szef Krajowego Biura Statystyki Yemi Kale.

Nigeria największą gospodarką AfrykiŹródło: AFP, fot: Issouf Sanogo
d2vn45q
d2vn45q

Kale wyjaśnił, że zgodnie z rekomendacjami ONZ Nigeria zmodyfikowała system obliczania swego Produktu Krajowego Brutto. Według tej nowej metody jej PKB w roku 2012 wyniosło 453,9 mld dol., podczas gdy PKB Republiki Południowej Afryki, uznawanej za największą gospodarkę Afryki, sięgnęło zaledwie 384 mld dol. w tym samym okresie.

Według oenzetowskich ekspertów od statystyki metody liczenia PKB należy uaktualniać co pięć lat, aby można było uwzględnić zmiany w produkcji oraz konsumpcji. Nigeria nie modyfikowała jednak swojego sposobu liczenia PKB od 1990 roku.

Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki i największym eksporterem ropy na kontynencie, a teraz okazuje się też bardziej dynamiczną gospodarką, niż mogli przypuszczać inwestorzy.

Eksperci ostrzegają jednak, że wyższe PKB nie jest równoznaczne z szybkim rozwojem kraju, który w porównaniu do RPA ma znacznie gorsze PKB na głowę mieszkańca, znacznie gorszą infrastrukturę a ponadto jest gorzej zarządzany - pisze AFP.

d2vn45q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn45q