Trwa ładowanie...

Nikłe szanse na otwarcie polskiej przestrzeni powietrznej w sobotę

Otwarcie w sobotę przestrzeni powietrznej Polski dla samolotów rejsowych jest mało prawdopodobne - poinformował PAP rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz.

Nikłe szanse na otwarcie polskiej przestrzeni powietrznej w sobotęŹródło: Jupiterimages
def2igh
def2igh

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podjęła w czwartek i piątek decyzje najpierw o częściowym, a następnie o całkowitym zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej, aż do odwołania. W piątek do południa mogły jeszcze latać samoloty rejsowe do i z Krakowa. Do godziny 17.20 przyjmowane były jeszcze samoloty rejsowe na ostatnie, dwunaste działające na terenie Polski lotnisko w Rzeszowie. Zamknięte są lotniska w wielu krajach Europy.

- O godz. 10.00 w sobotę wydaliśmy informację o dalszym przedłużeniu zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej. Taki sam komunikat zamierzamy wydać o godz. 16.00 - powiedział rzecznik PAŻP.

Hlebowicz zapewnił, że PAŻP na bieżąco monitoruje sytuację pogodową. - Warunki pogodowe jak na razie nie dają nadziei na otwarcie zamkniętych obszarów naszej przestrzeni powietrznej do północy. Cały czas analizujemy przemieszczanie się chmury (pyłu wulkanicznego - PAP) i podejmujemy stosowne decyzje - powiedział. Dodał, że istnieje perspektywa poprawy w ciągu nocy, jednak jest ona "nikła".

- Jest jeszcze za wcześnie by mówić o tym, jak będzie wyglądała sytuacja w niedzielę rano - dodał

def2igh

Rzecznik PAŻP poinformował, że wszystkie lotniska są dostępne dla samolotów, które wykonują loty poniżej pułapu chmur. - Wszystkie loty samolotów wojskowych, policyjnych, ratowniczych, przewożących głowy państw, gdzie pilot może kierować się wzrokiem, mogą odbywać się na wszystkie lotniska - wyjaśnił Hlebowicz.

PAŻP decyzję o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej podjęła po tym, jak pyły wydobywające się z wulkanu Eyjafjoell na Islandii zanieczyściły atmosferę, drastycznie ograniczając widoczność. Popioły wulkaniczne mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego.

def2igh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
def2igh