Trwa ładowanie...

Niższy VAT, wyższa kwota wolna od podatku? Minister nabiera wody w usta

Mateusz Szczurek nie chce mówić nic na temat ewentualnej podwyżki kwoty wolnej od podatku.Na razie cisza w sprawie obniżki podatku VAT.

Niższy VAT, wyższa kwota wolna od podatku? Minister nabiera wody w ustaFot: Ministerstwo Finansów
d2e7uv9
d2e7uv9

Mateusz Szczurek nie chce mówić nic na temat ewentualnej podwyżki kwoty wolnej od podatku. Na razie cisza w sprawie obniżki podatku VAT.

Minister finansów pytany w radiowej Trójce, czy trwają prace w sprawie wysokości zwolnienia podatkowego, podkreślił, że jego resort nie jest w stanie dziś ocenić, na co stać państwo w kwestii podatków w przyszłym roku.

- Decydowanie o wysokości podatków na następny rok musi przebiegać razem z decydowaniem o budżecie na następny rok. A na to wpływa kształt gospodarki, na co nas stać będziemy wiedzieli mniej więcej w połowie roku, może troszeczkę później - mówił minister.

Mateusz Szczurek dodał, że pomysł kandydata PiS, dotyczący wprowadzenia kwoty wolnej od podatku na poziomie 8 tysięcy złotych kosztowałoby państwo kilkanaście miliardów złotych. Według ministra odpowiedzialny polityk, składając tę propozycję, powinien pokazać, gdzie chciałby ograniczyć wydatki o taką kwotę.

Minister finansów przyznał też, że kwestie budżetowe muszą być ważone również przy powrocie do "przedkryzysowej" stawki VAT.

- Rzeczywiście w ustawie jest zapisane, że w 2017 roku te stawki VAT zostaną obniżone, ale dziś jest o wiele za wcześnie, żeby coś takiego deklarować - stwierdził minister. VAT został podniesiony w 2011 roku. Główna stawka z 22 do 23 procent.

d2e7uv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e7uv9