Trwa ładowanie...

Noc muzeów 2019. Co zwiedzić i kiedy? Warszawa oraz Kraków

Noc muzeów tradycyjnie organizowana jest w kilkudziesięciu polskich miastach. Specjalnie na to wydarzenie przygotowały się m.in. Warszawa oraz Kraków. Sprawdź, jakie placówki zwiedzić i kiedy.

Noc muzeów 2019. Co zwiedzić i kiedy? Warszawa oraz KrakówŹródło: PAP
d33k32g
d33k32g

Noc Muzeów 2019. Warszawa

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Muzeów (18 maja), w wielu miastach Polski oraz Europy organizowana jest Noc Muzeów. Wszyscy chętni w ciągu kilku nocnych godzin mogą zwiedzić różne placówki i instytucje kulturalne, które przygotowują często specjalne wydarzenia na ten dzień. Dla zwiedzających udostępniane są miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne.
tu wstaw treść
W 2019 r. Warszawa zorganizuje Noc Muzeów po raz 16. W sobotę 18 maja wszystkich chętnych zaprosi 260 placówek. Wśród nich znajdują się m.in. Muzeum Legii Warszawa, Łazienki Królewskie, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Muzeum Warszawskiej Pragi.

- Sukcesu zaczęli zazdrościć inni – nie tyle frekwencyjnego - co kreatywności i umiejętności trafienia do publiczności, z wydawało się trudnym przekazem, jaki ze sobą niesie kultura wysoka. Z tego sukcesu chcieli skorzystać – z racji dziedziny, jaką się zajmują niekojarzącą się z kulturą - administracja państwowa, sądy, kościoły różnych wyznań, szkoły, służby i wiele, wiele innych. Szansę wykorzystali doskonale - zapowiada zapowiada Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Zobacz: Warszawa. Muzeum Powstania Warszawskiego - co kryje jego wnętrze?

Jak informuje warszawski urząd miasta, punkt informacyjno-promocyjny znajdzie się na pl. Defilad w godz. 18.30-1.00. Będzie można odebrać w nim m.in. plan linii muzealnych, informator z programem w wersji polskiej i angielskiej oraz plakat.

d33k32g

Dla wszystkich chętnych przygotowane zostaną bezpłatne atrakcje, m.in. strefa chillout, animacje oraz drobne upominki. Noc Muzeów w Warszawie z reguły jest wydarzeniem bezpłatnym, choć w niektórych przypadkach może być konieczna symboliczna opłata (np. 1 zł) lub wcześniejsza rezerwacja miejsc. Pełna lista placówek biorących udział w tegorocznej edycji znajduje się pod adresem um.warszawa.pl.

Noc Muzeów 2019. Kraków

Noc Muzeów 2019 zaplanowano w Krakowie na piątek 17 maja. Jak zapowiada Ratusz, jest to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych w mieście.

Tej nocy organizatorzy przygotowują dla wszystkich chętnych wyjątkowe atrakcje m.in. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty oraz warsztaty i atrakcje dla dzieci. W tegorocznej akcji uczestniczą m.in. Podziemia Rynku (19.00), Ogród Botaniczny (19:00), Muzeum Fotografii (19.00), a także Muzeum AK (18.00).

W Barbakanie odbędą się pokazy szermierki, poloneza, prezentacje strojów oraz replik uzbrojenia. Dla zainteresowanych w godz. 19:00 – 1:00 przygotowano również pokazy filmów oraz możliwość zwiedzenia wystawy stałej.

W najbliższy piątek od godz. 19 otwarte będzie dla zwiedzających także Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Przygotowano w nim m.in. pokazy rycerskich konkurencji i scen z życia codziennego w średniowieczu, zwiedzanie trasy muzeum w kopalni oraz koncert utworów Moniuszki.

Pełna lista placówek biorących udział w tegorocznej edycji Nocy Muzeów 2019 w Krakowie znajduje się pod adresem pik.krakow.pl.

d33k32g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33k32g