Qaqwqwrqw

Noc muzeów 2019. Co zwiedzić i kiedy? Warszawa oraz Kraków

Noc muzeów tradycyjnie organizowana jest w kilkudziesięciu polskich miastach. Specjalnie na to wydarzenie przygotowały się m.in. Warszawa oraz Kraków. Sprawdź, jakie placówki zwiedzić i kiedy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Noc muzeów 2019. Na zdj. Muzeum Narodowe (Warszawa, 2017 r.)
Noc muzeów 2019. Na zdj. Muzeum Narodowe (Warszawa, 2017 r.) (PAP)
Qaqwqwrqw

Noc Muzeów 2019. Warszawa

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Muzeów (18 maja), w wielu miastach Polski oraz Europy organizowana jest Noc Muzeów. Wszyscy chętni w ciągu kilku nocnych godzin mogą zwiedzić różne placówki i instytucje kulturalne, które przygotowują często specjalne wydarzenia na ten dzień. Dla zwiedzających udostępniane są miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne.
tu wstaw treść
W 2019 r. Warszawa zorganizuje Noc Muzeów po raz 16. W sobotę 18 maja wszystkich chętnych zaprosi 260 placówek. Wśród nich znajdują się m.in. Muzeum Legii Warszawa, Łazienki Królewskie, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Muzeum Warszawskiej Pragi.

- Sukcesu zaczęli zazdrościć inni – nie tyle frekwencyjnego - co kreatywności i umiejętności trafienia do publiczności, z wydawało się trudnym przekazem, jaki ze sobą niesie kultura wysoka. Z tego sukcesu chcieli skorzystać – z racji dziedziny, jaką się zajmują niekojarzącą się z kulturą - administracja państwowa, sądy, kościoły różnych wyznań, szkoły, służby i wiele, wiele innych. Szansę wykorzystali doskonale - zapowiada zapowiada Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Qaqwqwrqw

Zobacz: Warszawa. Muzeum Powstania Warszawskiego - co kryje jego wnętrze?

Jak informuje warszawski urząd miasta, punkt informacyjno-promocyjny znajdzie się na pl. Defilad w godz. 18.30-1.00. Będzie można odebrać w nim m.in. plan linii muzealnych, informator z programem w wersji polskiej i angielskiej oraz plakat.

Dla wszystkich chętnych przygotowane zostaną bezpłatne atrakcje, m.in. strefa chillout, animacje oraz drobne upominki. Noc Muzeów w Warszawie z reguły jest wydarzeniem bezpłatnym, choć w niektórych przypadkach może być konieczna symboliczna opłata (np. 1 zł) lub wcześniejsza rezerwacja miejsc. Pełna lista placówek biorących udział w tegorocznej edycji znajduje się pod adresem um.warszawa.pl.

Qaqwqwrqw

Noc Muzeów 2019. Kraków

Noc Muzeów 2019 zaplanowano w Krakowie na piątek 17 maja. Jak zapowiada Ratusz, jest to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych w mieście.

Tej nocy organizatorzy przygotowują dla wszystkich chętnych wyjątkowe atrakcje m.in. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty oraz warsztaty i atrakcje dla dzieci. W tegorocznej akcji uczestniczą m.in. Podziemia Rynku (19.00), Ogród Botaniczny (19:00), Muzeum Fotografii (19.00), a także Muzeum AK (18.00).

W Barbakanie odbędą się pokazy szermierki, poloneza, prezentacje strojów oraz replik uzbrojenia. Dla zainteresowanych w godz. 19:00 – 1:00 przygotowano również pokazy filmów oraz możliwość zwiedzenia wystawy stałej.

Qaqwqwrqw

W najbliższy piątek od godz. 19 otwarte będzie dla zwiedzających także Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Przygotowano w nim m.in. pokazy rycerskich konkurencji i scen z życia codziennego w średniowieczu, zwiedzanie trasy muzeum w kopalni oraz koncert utworów Moniuszki.

Pełna lista placówek biorących udział w tegorocznej edycji Nocy Muzeów 2019 w Krakowie znajduje się pod adresem pik.krakow.pl.

Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw