Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych. Pacjenci boją się zmian

Z początkiem listopada pojawi się nowa lista leków refundowanych. Ciężko chorzy pacjenci nie cieszą się z kolejnej zmiany. Za nimi już trzy podwyżki cen medykamentów dla wielu osób niezbędnych do życia. Ministerstwo uspokaja.

Nowa lista leków refundowanych. Pacjenci boją się zmianŹródło: Shutterstock.com
d4bqm32
d4bqm32

- Pacjenci będą korzystać z tanich zamienników drogich leków - tak wiceminister zdrowia w rozmowie z RMF FM odpowiada na obawy 15 tysięcy chorych pacjentów po przeszczepach.

Zaniepokojeni chorzy twierdzą, że zamienniki mogą nie być tak skuteczne jak oryginalne leki. Wielu z nich obawia się, że nowe, tańsze preparaty mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia. Nowa lista refundowanych leków pojawi się na początku listopada. Pisaliśmy o tym w money.pl.

Apteki dla aptekarzy, leki tylko dla bogatych? Kontrowersyjny pomysł PiS

- Pochylę się nad argumentami farmakologów klinicznych po to, żeby utwierdzić pacjentów w przekonaniu, że bezpiecznie mogą zamieniać jedne rzeczy na drugie. I mówimy tutaj o lekach antywirusowych dla chorych po przeszczepach - podkreśla Marcin Czech, wiceminister zdrowia w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

d4bqm32

Pacjenci i ich rodziny zastanawiają się, czy cenieni specjaliści zdecydują się na zmianę leków, które do tej pory przepisywali.

- Możemy sobie wyobrazić, że w najgorszym przypadku tańszy odpowiednik drogiego leku może prowadzić do infekcji lub nawet do rozwoju nowotworu. Równie dobrze zagrożenia może nie być w ogóle - mówi doktor Szymon Pawlak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w rozmowie z RMF.

Ministerstwo przekonuje, że te działania są z korzyścią dla pacjentów i nie mają się czego obawiać. Dodaje, że leki są równie skuteczne i bezpieczne dla zdrowia.

Każda zmiana leków wymaga dodatkowych badań, a niekiedy pobytu w szpitalu, co generuje dodatkowe koszty.

d4bqm32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bqm32