Trwa ładowanie...
d116daq

Nowa strategia GTC zakłada m.in. zakup aktywów generujących gotówkę

20.03. Warszawa (PAP) - GTC zamierza wdrożyć nową strategię, która zakłada m.in. zakup aktywów generujących gotówkę oraz realizację wybranych nowych projektów, przy pomocy środków...

Share
d116daq

20.03. Warszawa (PAP) - GTCGTC (Zobacz notowania spółki ») zamierza wdrożyć nową strategię, która zakłada m.in. zakup aktywów generujących gotówkę oraz realizację wybranych nowych projektów, przy pomocy środków ze sprzedaży aktywów non-core - poinformowała spółka w komunikacie.

"(...) Osiągnąwszy nasz cel dotyczący płynności, dźwigni finansowej oraz wyników operacyjnych, zaczynamy wdrażać naszą nową strategię, która zakłada między innymi nabywanie aktywów generujących przychody oraz realizację wybranych nowych projektów. Działania te będą finansowane przez sprzedaż aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową spółki" - powiedział Alain Ickovics, prezes zarządu GTC.

Wśród aktywów non-core spółka wymieniła projekty mieszkaniowe i grunty nieprzeznaczone do natychmiastowej rozbudowy.

W piśmie zarządu dołączonym do raportu rocznego spółki dodano, że nabywanie i restrukturyzowanie wybranych aktywów, które umożliwią niemal natychmiastowe generowanie gotówki, dotyczy zarówno głównych miast Polski jak i innych krajów.

d116daq

Zarząd podał, że podjął decyzję o nierozpoczynaniu nowych projektów biurowych w związku z postępującą presją na stawki czynszów oraz nadpodażą powierzchni biurowej na kluczowych polskich rynkach, takich jak Warszawa.

"Obecnie grupa GTC skupia swoją uwagę na projektach handlowych w Polsce (dwóch centrach handlowych w Warszawie) oraz projektach handlowych i biurowych w innych krajach (m.in. Serbia)" - dodali.

GTC poinformowało, że oba planowane centra handlowe w Warszawie - Galeria Wilanów i Galeria Północna na Białołęce - weszły w końcowe fazy przygotowań formalno-prawnych.

"Proces zakupu gruntów na Białołęce jest prawie zakończony, z niewielkimi fragmentami gruntów oczekujących na ostateczne zawarcie umów sprzedaży z władzami Warszawy. Zarówno Galeria Wilanów, jak i Galeria Północna są w trakcie zdobywania ostatecznych opinii środowiskowych. Ich otrzymanie planowane jest w 2014 r." - podano w komunikacie prasowym.

d116daq

"Przetarg na budowę Galerii Północnej rozpoczął się w 2013 r. i jest już prawie zakończony. GTC podpisała listy intencyjne z pierwszymi najemcami (...) GTC planuje rozpoczęcie budowy obu centrów handlowych w 2014 r." - dodano.

Spółka informowała wcześniej, że w centrum handlowo-rozrywkowym na Białołęce zaplanowano ok. 64 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia netto. W Galerii Wilanów docelowo znajdzie się z kolei ok. 76,5 tys. m kw. powierzchni handlowej do wynajęcia netto, a w pierwszej fazie projektu powstanie 60 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia netto. Koszt realizacji każdego z projektów szacowany jest na ok. 170 mln euro. (PAP)

jow/ ana/

d116daq

Podziel się opinią

Share
d116daq
d116daq