Trwa ładowanie...

Nowe banknoty: Belka zastąpi Hannę Gronkiewicz-Waltz

Już w kwietniu 2014 w naszych portfelach pojawią się nowe pieniądze. NBP zaprezentował zmodernizowane banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł. Nowe pieniądze będą bielsze, wyposażone w nowe zabezpieczenia oraz bez podpisu byłej prezes banku centralnego Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Share
Nowe banknoty: Belka zastąpi Hannę Gronkiewicz-Waltz
Źródło: NBP
dh8icfu

Od 2014 roku to podpis Marka Belki będzie widniał na zmodernizowanych i stopniowo wprowadzonych do obiegu banknotach 10-, 20-, 50- i 100-złotowych. Podpis Hanny Gronkiewicz-Waltz pozostanie jedynie na 200-złotówce.

- Banknoty zaczniemy wprowadzać od kwietnia 2014 roku. Już 1 stycznia ruszy natomiast kampania bezpieczne pieniądze, w której będziemy informować o szczegółach tej ciekawej akcji - mówi szef NBP Marek Belka.

Do obiegu nie wejdą jednak zaprojektowane od nowa banknoty, ale jedynie ulepszona wersja tych, które znamy od 1995 roku. Na pierwszy rzut oka nowa dziesiątka czy setka od starej wersji różnić będzie się przede wszystkim kolorem. Odświeżone banknoty będą jaśniejsze dzięki białemu tłu po ich lewej stronie.

dh8icfu

- Dzięki temu łatwiej dostrzec będzie można znak wodny, a także prościej sprawdzić, w jakim stopniu banknot jest zabrudzony. To ułatwienie szczególnie dla instytucji zajmujących się zliczaniem pieniędzy czy ich kontrolą - tłumaczy Barbara Jaroszek, wicedyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego NBP.

Kolor i podpis Marka Belki to największe zmiany. Aby dostrzec pozostałe, trzeba będzie dokładniej przyjrzeć się banknotom. Na przykład pięćdziesiątka dostanie opalizującą od zielonego do niebieskiego królewską literę "K". We wszystkich banknotach zmodernizowano także druk obustronny. Korona będzie widoczna w całości jedynie pod światło. Dodatkowo w ultrafiolecie widoczny będzie cyfrowy nominał banknotu, skrót "zł" oraz serię i numer. Do zmian przygotować będą się musieli nie tylko konsumenci czy sklepikarze, ale także banki, poczta, bankomaty czy wpłatomaty.

- Żadnemu bankowi centralnemu w Europie nie udało się w tak szybkim tempie zmodernizować banknotów jak nam i NBP. Od kilku lat trwają prace nad nowymi euro, a jak dotąd zaprezentowano tylko jeden nominał - mówi Krzysztof Żarnotal, szef Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.- Nowe zabezpieczenia to najwyższy standard dostępny obecnie na świecie. Chodzi tu między innymi o takie zabezpieczenia jak Spark, filigrany czy paski opalizujące - dodaje.

dh8icfu

Co ważne, NBP na razie nie zamierza wymieniać starych banknotów. Nadal będą one legalnym środkiem płatności, jednak z czasem będzie ich w obiegu coraz mniej. Cykl życia 10- czy 20-złotówki to około półtora roku. Po tym czasie jest ona tak zniszczona, że musi ją zastąpić nowy banknot. Z czasem więc zmodernizowane pieniądze wyprą te stare. Na razie nie pojawią się też nowe nominały.

- Obecnie nie prowadzimy prac nad wprowadzeniem banknotu o nominale 500 zł. Nie ma też takich planów. Nie ma też żadnego już przygotowanego banknotu 500 zł. Ja jestem w NBP odpowiedzialna za emisję i nie widziałam jeszcze nigdy takiego nominału. W internecie powstają tylko fantazyjne pomysły - mówi WP.PL Barbara Jaroszek.

dh8icfu

Podziel się opinią

Share
dh8icfu
dh8icfu