Trwa ładowanie...

Nowe limity dorabiania do emerytury i renty

Dorabiasz do wcześniejszej emerytury lub renty? Od 1 marca możesz liczyć nie tylko na waloryzację i związane z tym podwyżki. Możesz także zarobić dużo więcej, nie obawiając się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia - pisze Fakt.pl. To dobra wiadomość, bo limity dla dorabiających emerytów i rencistów zostały podwyższone.

Tylko po osiągnięciu wieku emerytalnego do świadczenia z ZUS można dorabiać bez ograniczeń. Wcześniej trzeba pilnować dwóch progówTylko po osiągnięciu wieku emerytalnego do świadczenia z ZUS można dorabiać bez ograniczeń. Wcześniej trzeba pilnować dwóch progówŹródło: East News, fot: Marek Bazak
d3qzaxy

Dotyczy to tych, którzy przeszli na emeryturę lub rentę przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jeśli ich pensja z dodatkowego źródła zarobku przekroczy limit, wtedy ZUS ograniczy wypłaty świadczeń. Jak przypomina "Fakt", wysokość limitu zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Oznacza to, że od 1 marca do końca maja bez obaw mogą dorabiać do emerytury ci, którzy osiągają zarobki w wysokości do 4165,63 zł brutto. To o 205 zł więcej niż obecnie, czyli od grudnia do lutego.

Co się stanie, gdy emeryt lub rencista uzyska wyższe wynagrodzenie? Wtedy ZUS zmniejszy wysokość wypłacanego świadczenia.

Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Dorabianie do emerytury. Kiedy ZUS zawiesi świadczenie?

Dziennik zwraca jednak uwagę na drugi limit - 7736,17 zł brutto. Jego przekroczenie skutkować będzie całkowitym zawieszeniem wypłaty świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. "Ten limit jednak też idzie w górę o dość pokaźną kwotę. Próg za grudzień, styczeń i luty, po którego przekroczeniu ZUS wstrzymuje wypłaty emerytur i rent, to 7354,50 zł miesięcznie" - czytamy.

d3qzaxy

Warto pamiętać, że kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65 lat, do emerytury mogą dorabiać bez ograniczeń.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
d3qzaxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qzaxy