Trwa ładowanie...

Nowy limit dla emerytów. Tyle możesz dorobić bez ryzyka, że ZUS zabierze świadczenie

Osoby dorabiające do wcześniejszej emerytury lub renty mogą zarobić o 168 zł więcej, nie obawiając się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia - donosi czwartkowy "Fakt".

Zarobki do 4364,70 zł brutto miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu nie wpłyną na zmniejszenie wcześniejszej emerytury lub renty Zarobki do 4364,70 zł brutto miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu nie wpłyną na zmniejszenie wcześniejszej emerytury lub renty Źródło: Adobe Stock, fot: WDnet Studio
d46z53k

Gazeta informuje, że od czerwca nastąpi zmiana limitu zarobków, jakie pobierać mogą osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, ale są na rencie lub wcześniejszej emeryturze.

"Zarobki do 4364,70 zł brutto miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu nie wpłyną na zmniejszenie wcześniejszej emerytury lub renty" - informuje gazeta. Jednocześnie przypomina, że limit w marcu, kwietniu i maju wynosi 4196,60 zł.

Dalsza częśc artykułu pod materiałem wideo

Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Jeśli zarobki osób pobierających wspomniane świadczenia przekroczą limit 8105,80, ZUS zawiesi wypłaty renty lub wcześniejszej emerytury. Martwić się tym nie muszą osoby, które osiągnęły wiek emerytalny - im wolno dorabiać bez ograniczeń.

d46z53k

W sierpniu na konta seniorów wpłynie 1338,44 zł ekstra

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. czternastej emerytury. Zgodnie z nim zostaną one wypłacone z urzędu wraz z sierpniową emeryturą lub rentą. Pełną kwotę, czyli 1338,44 zł, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. Koszt wypłat szacowany jest na 12 mld zł.

Czternastą emeryturą dostaną seniorzy, którzy nie będą mieli zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. i których wysokość świadczenia nie przekroczy kwoty 4188,44 zł. Z kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46z53k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46z53k