Trwa ładowanie...
dencr4p

Nowy terminal na Okęciu. Lotnisko Chopina uruchomiło zmodernizowaną część

Lotnisko może teraz obsłużyć 20 mln osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy terminal na Okęciu. Lotnisko Chopina uruchomiło zmodernizowaną część
(WP.PL, Fot: Lotnisko Chopina/facebook.com)
dencr4p

Po kilku latach prac dobiegła końca modernizacja starej części terminalu A na warszawskim lotnisku. Od piątkowego popołudnia mogą z niego korzystać podróżni. Teraz Okęcie będzie mogło obsłużyć nawet 20 mln pasażerów rocznie.

Nowy terminal zastąpił stary budynek znany ze swojego charakterystycznego "buraczkowego" dachu i tworzy z dotychczas używaną częścią terminalu jednolitą całość.

Do dyspozycji pasażerów w nowej części jest 48 stanowisk check-in i sześć stanowisk samoobsługowych (ich liczbę z czasem będzie można zwiększyć). W nowych halach odlotów i przylotów znajdują się kasy linii lotniczych, stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów, a także biura linii lotniczych. Komfort podróżnych ma podnieść bezpośrednie połączenie z podziemną stacją kolejową pod terminalem.

dencr4p

- Wszystkie te zmiany zwiększają komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom ponad 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej. Mamy takie ambicje - powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

- To przykład dobrze wykorzystanych pieniędzy unijnych i inwestycji, która będzie służyła nie tylko Warszawie, ale też systemowi transportu lotniczego w całej Polsce - powiedziała na inauguracji minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

W nowej części terminala pasażerowie mają do dyspozycji m.in. 15 nowych sklepów o łącznej powierzchni prawie 3 tys. m kw. Lotnisko poszerza także swoją ofertę gastronomiczną. Na 2,5 tys. m kw. zaaranżowanych zostało 10 restauracji i barów.

Ciekawostką w nowym terminalu jest elektrownia słoneczna na dachu. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. zadaszenia (7 tys. m kw.) terminalu umożliwiają - przy idealnych warunkach pogodowych - zaspokojenie ok. 20 proc. dziennego zapotrzebowania terminalu na energię elektryczną. Rocznie lotniskowa fotowoltaika produkować będzie prawie 575 MWh energii.

dencr4p

Wraz z nowym terminalem ponownie otwarty został taras widokowy, z którego można obserwować startujące i lądujące samoloty. Taras dostępny jest dla osób niepełnosprawnych, gdyż jest tam winda. W pobliżu tarasu jest mała kawiarnia i sklep z pamiątkami z Lotniska Chopina.

Cała modernizacja terminalu kosztowała blisko 400 mln zł. Wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-13 wyniosła 91 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/m340826.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fundusze-z-ue-z-unijnej-kasy-dla-polski,110,0,1793902.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Z kasy UE dla Polski wyparowało ponad 10 mld zł Wraz ze spadkiem wartości unijnej waluty, topnieją kwoty na które możemy liczyć. Zobacz, na co pójdzie, to co zostało i kto dostanie najwięcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/m129931.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fundusze-unijne-miliardy-zlotych-na-rozwoj,133,0,1774725.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) UE: Miliardy złotych na rozwój Dolnego Śląska Na rozwój regionu do 2020 r. władze województwa chcą wydać około 40 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m320024.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/przemysl-lotniczy-w-polsce-400-mln-zl-na,5,0,1765893.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 400 milionów z UE dla Polski. Na lotnictwo Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o unijne wsparcie na projekty dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle lotniczym.
dencr4p

Podziel się opinią

Share

dencr4p

dencr4p