Trwa ładowanie...

Nowy terminal na Okęciu. Lotnisko Chopina uruchomiło zmodernizowaną część

Lotnisko może teraz obsłużyć 20 mln osób.

Nowy terminal na Okęciu. Lotnisko Chopina uruchomiło zmodernizowaną częśćŹródło: WP.PL, fot: Lotnisko Chopina/facebook.com
d3yu4xm
d3yu4xm

Po kilku latach prac dobiegła końca modernizacja starej części terminalu A na warszawskim lotnisku. Od piątkowego popołudnia mogą z niego korzystać podróżni. Teraz Okęcie będzie mogło obsłużyć nawet 20 mln pasażerów rocznie.

Nowy terminal zastąpił stary budynek znany ze swojego charakterystycznego "buraczkowego" dachu i tworzy z dotychczas używaną częścią terminalu jednolitą całość.

Do dyspozycji pasażerów w nowej części jest 48 stanowisk check-in i sześć stanowisk samoobsługowych (ich liczbę z czasem będzie można zwiększyć). W nowych halach odlotów i przylotów znajdują się kasy linii lotniczych, stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów, a także biura linii lotniczych. Komfort podróżnych ma podnieść bezpośrednie połączenie z podziemną stacją kolejową pod terminalem.

- Wszystkie te zmiany zwiększają komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom ponad 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej. Mamy takie ambicje - powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

- To przykład dobrze wykorzystanych pieniędzy unijnych i inwestycji, która będzie służyła nie tylko Warszawie, ale też systemowi transportu lotniczego w całej Polsce - powiedziała na inauguracji minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

d3yu4xm

W nowej części terminala pasażerowie mają do dyspozycji m.in. 15 nowych sklepów o łącznej powierzchni prawie 3 tys. m kw. Lotnisko poszerza także swoją ofertę gastronomiczną. Na 2,5 tys. m kw. zaaranżowanych zostało 10 restauracji i barów.

Ciekawostką w nowym terminalu jest elektrownia słoneczna na dachu. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. zadaszenia (7 tys. m kw.) terminalu umożliwiają - przy idealnych warunkach pogodowych - zaspokojenie ok. 20 proc. dziennego zapotrzebowania terminalu na energię elektryczną. Rocznie lotniskowa fotowoltaika produkować będzie prawie 575 MWh energii.

Wraz z nowym terminalem ponownie otwarty został taras widokowy, z którego można obserwować startujące i lądujące samoloty. Taras dostępny jest dla osób niepełnosprawnych, gdyż jest tam winda. W pobliżu tarasu jest mała kawiarnia i sklep z pamiątkami z Lotniska Chopina.

Cała modernizacja terminalu kosztowała blisko 400 mln zł. Wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-13 wyniosła 91 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/m340826.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fundusze-z-ue-z-unijnej-kasy-dla-polski,110,0,1793902.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Z kasy UE dla Polski wyparowało ponad 10 mld zł Wraz ze spadkiem wartości unijnej waluty, topnieją kwoty na które możemy liczyć. Zobacz, na co pójdzie, to co zostało i kto dostanie najwięcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/m129931.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fundusze-unijne-miliardy-zlotych-na-rozwoj,133,0,1774725.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) UE: Miliardy złotych na rozwój Dolnego Śląska Na rozwój regionu do 2020 r. władze województwa chcą wydać około 40 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m320024.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/przemysl-lotniczy-w-polsce-400-mln-zl-na,5,0,1765893.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 400 milionów z UE dla Polski. Na lotnictwo Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o unijne wsparcie na projekty dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle lotniczym.
d3yu4xm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yu4xm