Trwa ładowanie...

NSA: likwidacja szkód jest zwolniona z VAT

Usługi likwidacji szkód, takie jak usługi pomocy drogowej, holowanie, wynajem samochodu zastępczego, szacowania szkód itp. są zwolnione z VAT - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem NSA są one czynnościami ubezpieczeniowymi.

NSA: likwidacja szkód jest zwolniona z VATŹródło: Jupiterimages
d1yoi7a
d1yoi7a

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który prowadził usługi obejmujące przede wszystkim likwidację szkód komunikacyjnych. Uważał, że jego usługi są zwolnione z podatku VAT jako czynności ubezpieczeniowe, bo stanowią element usługi ubezpieczeniowej.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy uznała, że przedsiębiorca nie wykonuje czynności ubezpieczeniowych w rozumieniu ustawy o VAT, więc nie są one zwolnione od podatku. Wyjaśniła, że czynność ubezpieczeniowa może wynikać tylko z umowy między ubezpieczycielem a ubezpieczonym.

Przedsiębiorca zaskarżył tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Sąd oddalił skargę, uznając, że likwidacja szkód może być traktowana jedynie jako czynność pomocnicza i nie jest elementem usługi ubezpieczeniowej, bo nie jest wymieniona jako czynność ubezpieczeniowa w ustawie o działalności ubezpieczeniowej.

Przedsiębiorca wniósł skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. We wtorek NSA uchylił zaskarżony wyrok WSA i orzekł, że usługi likwidacji szkód są "z całą pewnością" czynnościami ubezpieczeniowymi.

d1yoi7a

- Taka usługa stanowi odrębną całość i jest niezbędna do świadczenia usługi ubezpieczeniowej, zatem jako usługa ubezpieczeniowa podlega zwolnieniu z opodatkowania - powiedział sędzia Roman Wiatrowski, uzasadniając wyrok (sygn. I FSK 1093/12).

Podobnie NSA orzekł w innym wyroku - z maja ub.r. - w którym stwierdził, że usługi pomocy drogowej świadczone na zlecenie zakładów ubezpieczeniowych są zwolnione z VAT (sygn. I FSK 268/12). Powodem takiego, korzystnego dla podatników stanowiska było to, że - jak uznał NSA - Polska nieprawidłowo wdrożyła tym zakresie przepisy unijnej dyrektywy 2006/112 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Inaczej przepisy interpretuje minister finansów. W lipcu ub.r. minister wydał interpretację, w której stwierdził, że usługi likwidacji szkód, takie jak usługi pomocy drogowej, holowania, wynajmu samochodu zastępczego, szacowania szkód itp. nie są zwolnione z VAT (nr PT1/033/1/2/EFU/2012/PT-304). Według ministra zwolnione z VAT są tylko niektóre czynności związane z rozpatrywaniem roszczeń

d1yoi7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yoi7a