Obierz „Szybką Ścieżkę” do rozwoju swojej firmy
Wielu polskich przedsiębiorców wykorzystujących i tworzących zaawansowane technologie przekonało się, że korzystanie ze wsparcia finansowego w konkursach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwiększa konkurencyjność ich firm. Do 1 czerwca trwa nabór w realizowanym z Funduszy Europejskich konkursie Szybka Ścieżka dla projektów badawczo-rozwojowych.
Artykuł sponsorowany
W puli ogłoszonego przez agencję wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego konkursu Szybka Ścieżka, przeznaczonego dla dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw i jednostek naukowych, czeka 300 mln złotych w I rundzie i 100 mln złotych w II rundzie. Wnioski można składać od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 r. Z kolei mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, samodzielnie albo w konsorcjach z jednostkami naukowymi będą mogły wnioskować o w sumie 500 mln złotych w III rundzie i o 300 mln złotych w IV rundzie. W ich przypadku wnioski powinny wpływać od 4 kwietnia do 1 czerwca 2020 roku.
- W związku z dobiegającą końca perspektywą unijną, to już jeden z ostatnich naborów do Szybkiej Ścieżki. Niezmiennie konkurs ma bardzo szeroki zasięg, a prace badawczo-rozwojowe mogą być realizowane we wszystkich polskich województwach poza mazowieckim. O dofinansowane mogą starać się wnioskodawcy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu – zachęca do udziału Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. - Konkurs nie jest obwarowany ograniczeniami branżowymi, finansowane projekty muszą jedynie wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – dodaje Kamieniecki.
Szybka Ścieżka jest konkursem, który NCBR prowadzi od 2015 roku. Niewątpliwie przyczynił się on do wymiernych korzyści w polskiej gospodarce. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, nakłady na działalność B+R w Polsce w 2018 r. wyniosły 25,6 mld zł, co stanowiło wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 24,6 proc. Urząd oszacował, że wskaźnik intensywności prac B+R, stanowiący udział nakładów krajowych brutto na działalność B+R w PKB wyniósł 1,21 proc. (w 2017 r. było to 1,03 proc.).
Formalności ograniczone do minimum
Najważniejsza zmiana wprowadzona w 2020 roku przez NCBR to uproszczenie procedur, by ułatwić przedsiębiorcom otrzymanie grantów. Całą dokumentację napisano od nowa - prostym językiem. Wnioski otrzymały nowy, czytelny wzór i nową, przejrzystą instrukcję wypełniania.
Dodatkowo liczbę konkursowych kryteriów oceny zmniejszono do 13. Pojawiło się wśród nich nowe kryterium „istota projektu”, które pozwoli wnioskodawcom w jednym miejscu wyłożyć sedno swojego zamierzenia. W czasie oceny wniosków eksperci NCBR dadzą rekomendacje wnioskodawcom, a złożone wnioski będzie można poprawić.
Konkurs finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Energetyczna optymalizacja według VPPlant
Jednym z beneficjentów konkursu Szybka Ścieżka jest Virtual Power Plant Sp. z o.o. (VPPlant). Firma specjalizuje się w optymalizacji energii w nowoczesnych budynkach wielkokubaturowych. W ramach grantów z konkursu firma realizowała dwa projekty, z łącznym dofinansowaniem blisko 7 mln zł. Pierwszy dotyczył badań innowacyjnego układu oBEMS – inteligentnej nakładki sprzętowo-programowej na systemy automatyki budynków biurowych. Nakładka ta jest optymalizatorem dla układów wymuszonej wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, zapewniając redukcję wydatków na prąd i ciepło. Drugi projekt polegał na badaniach innowacyjnego urządzenia OHT czyli inteligentnego optymalizatora dla układów wentylacji w funkcji monitorowania potencjału tworzenia rakotwórczych chlorowcopochodnych metanu oraz ich usuwania z basenów krytych.
– Innowacje w praktyce oznaczają pokonywanie stereotypów i mnożących się przeciwności. Nowe technologie, zwłaszcza te interdyscyplinarne, mogą w docelowej skali ratować świat lub optymalizować tradycyjne procesy po uprzednim zweryfikowaniu tychże nowych technologii w środowisku laboratoryjnym – mówi prezes VPPlant Grzegorz Nowaczewski. – Stworzenie takich laboratoriów jest kosztowne i czasochłonne nawet jeśli docelowe otoczenie biznesowe dla rezultatów badań można oceniać jako przyjazne – dodaje.
Prezes VPPlant przyznaje, że uczestnictwo w Szybkiej Ścieżce dla jego firmy przełożyło się na szereg korzyści, a samo wsparcie finansowe nie było najważniejsze.
– Udało się zmobilizować, a wcześniej zbudować wartościowe zespoły badawcze. Byłoby to niewykonalne bez wyznaczenia celu i dyscypliny wymaganej już od wstępnego etapu Szybkiej Ścieżki polegającego na przygotowaniu wniosków konkursowych złożonych następnie do NCBR. Implementując opracowane przez nas technologie możemy obniżać zużycie energii elektrycznej, ciepła, wody i zużywać tylko tyle mediów, ile jest niezbędne dla zapewnienia komfortu lub norm wynikających z prawa – tłumaczy prezes Nowaczewski. – Szczególnie wartościowe są rezultaty naszych badań we współpracy z Państwowym Zakładem Higieny. Stworzyliśmy technologie, która poprawia warunki higieniczne na pływalniach i może przynosić oszczędności na poziomie kilkuset milionów złotych rocznie przy wdrożeniu w skali kraju.
Dowiedz się więcej
Dla wszystkich osób zainteresowanych ofertą konkursową Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje bezpłatne spotkania informacyjne. Najbliższe odbędą się 24 marca i 14 kwietnia w Warszawie. Zapisy dostępne są na stronie: ncbrdlafirm.pl
Regulamin i dokumentacja konkursu „Szybka Ścieżka” dostępne są na stronie internetowej NCBR.
Artykuł sponsorowany