Obligacje są coraz bardziej atrakcyjne

Obligacje detaliczne Skarbu Państwa stają się coraz większą konkurencją dla lokat bankowych. Pomimo ostatniej obniżki stóp procentowych do poziomu 3,75 proc. Ministerstwo Finansów utrzymało oprocentowanie najpopularniejszych "dwulatek" na poziomie 5,5 proc.

Obligacje są coraz bardziej atrakcyjne
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.04.2009 | aktual.: 15.04.2009 09:03

Tymczasem w bankach trwa wielka obniżka stawek płaconych za lokaty, zwłaszcza te długoterminowe. Wszystkie osoby, które w kwietniu zdecydują się na kupno dwuletnich obligacji detalicznych, zarobią na nich 5,5 proc. rocznie. Cena jednej obligacji to 100 zł.

_ Resort finansów zdecydował się promować przede wszystkim najkrótsze obligacje dwuletnie, bo Polacy niechętnie decydują się na zamrażanie pieniędzy na cztery czy dziesięć lat. To zbyt długie okresy _ - podkreśla Ignacy Suchodolski, ekspert z firmy doradczej ECM. _ Wierzą w to, że za dwa lata kryzys się skończy i znów będzie można pewniej inwestować na giełdzie czy w funduszach _ - dodaje.

Potwierdzają to również dane resortu finansów. Tylko w styczniu i lutym ministerstwo sprzedało za pośrednictwem banku PKO BP prawie 4 mln sztuk obligacji dwuletnich. Na dane z marca trzeba jeszcze poczekać, ale można spodziewać się, że sprzedaż będzie równie wysoka. W tym samym czasie o wiele mniejszym zainteresowaniem cieszyły się papiery 3- i 4-letnie. Tych pierwszych resort sprzedał tylko 0,6 mln sztuk, a drugich - niecałe 0,5 mln.

\ _ To najdobitniej świadczy o tym, że inwestorzy nie chcą zamrażać pieniędzy na dłużej niż dwa lata _ - podkreśla Paweł Majtkowski, analityk Finamo. Jego zdaniem dwuletnie obligacje detaliczne Skarbu Państwa wygrywają z lokatami na ten sam okres. Dlaczego?
_ Zaletą dwuletnich obligacji jest przede wszystkim ich stałe oprocentowanie. Oznacza to, że bez względu na to, co się będzie działo, inwestor zarobi 5,5 proc. w skali roku _ - tłumaczy Paweł Majtkowski. _ Tymczasem większość dwuletnich lokat w bankach jest oparta o zmienną stopę, co oznacza, że zyski mogą spaść w trakcie trwania depozytu. A tak się zazwyczaj dzieje wówczas, gdy spadają stopy procentowe _ - mówi.

Dlatego lokaty bankowe powinny wybierać przede wszystkim osoby, które szukają możliwości zdeponowania pieniędzy na krótszy okres - np. na 3, 6 miesięcy. Nadal jest kilka instytucji finansowych skłonnych sporo zapłacić za złożenie pieniędzy na tak krótki termin. 8 proc. za depozyt 3-miesięczny proponuje np. Getin Bank i DnB Nord. Meritum Bank - 7 proc. AIG i DnB Nord za lokatę 6-miesięczną dają 7 proc. Jednak im dłuższy okres inwestycji, tym atrakcyjność obligacji wzrasta. Alior, BPH, ING BSK mają oprocentowanie lokat 12--miesięcznych trochę niższe niż papierów skarbowych. O Pekao SA, drugim pod względem wielkości banku detalicznym, nie mówiąc. On proponuje za lokatę roczną zaledwie 2,95 proc.

POLSKA Dziennik Bałtycki Łukasz Pałka

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)