Obradowała Rada Ministrów (komunikat)
...
21.07. Warszawa (PAP) - CIR informuje:
Podczas dzisiejszych obrad Rada Ministrów przyjęła:
- projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, - projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy.
Zaakceptowała informację w sprawie notyfikacji programu pomocowego dotyczącego wsparcia dla rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce.
Wysłuchała informacji na temat postępu realizacji funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w Polsce.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Projekt nowelizacji modyfikuje niektóre już istniejące zapisy dotyczące postępowania notyfikacyjnego oraz zakresu monitorowania udzielonej pomocy publicznej.
Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie zakazu wypłaty pomocy udzielonej przedsiębiorcy w sytuacji, gdy poprzednia pomoc była wykorzystana niezgodnie z zasadami wspólnego rynku lub została przyznana bezprawnie.
Nowe prawo przewiduje ponadto rozszerzenie katalogu przypadków, w których możliwe będzie udzielenie pomocy. Zgodnie z przepisami, pomoc publiczna zostanie udzielona nie tylko wtedy, gdy akt normatywny jest programem pomocowym zatwierdzonym przez Komisję Europejską, ale również wówczas, gdy przewiduje on udzielenie pomocy, która nie wymaga notyfikacji.
W projekcie nowelizacji przewidziano, że każdy beneficjent pomocy publicznej będzie posiadał numer referencyjny programu, nadawany przez Komisję Europejską. Ponadto zaproponowano, aby podmioty ubiegające się o pomoc de minimis (lub pomoc de minimis w rolnictwie i rybołówstwie) informowały podmiot udzielający pomocy o spełnieniu wymagań wynikających z prawa Unii Europejskiej. Chodzi tu np. o informacje, o trudnej sytuacji finansowej, która jest podstawą do udzielenia takiej pomocy. Zakres tych informacji zostanie określony w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.
Zgodnie z projektem ustawy, pracownicy korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz z urlopu ojcowskiego będą korzystać z gwarancji, jakie daje nowelizacja Kodeksu pracy z 21 listopada 2008 r. Jej przepisy zaczęły obowiązywać od 18 stycznia 2009 r. Chodzi tu o wyraźne zapewnienie, że pracownicy, po zakończeniu urlopu, będą mieli zapewniony powrót na dotychczasowe stanowisko bądź na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed odejściem na urlop, a wynagrodzenie za pracę będzie odpowiadać temu, jakie otrzymywali przed odejściem na urlop.
Od 1 stycznia 2010 r. możliwe będzie korzystanie z urlopu ojcowskiego. Ojcowie przebywający na tym urlopie, po jego zakończeniu będą objęci identyczną ochroną, z jakiej korzystają pracownicy powracający do pracy z urlopu macierzyńskiego lub z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Podobne uprawnienia obejmą nie tylko rodziców biologicznych, ale także rodziców prawnych, czyli będą dotyczyć urlopu adopcyjnego - podstawowego i dodatkowego.
Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje także maksymalne zrównanie sytuacji prawnej poszczególnych grup pracowników wypełniających funkcje rodzicielskie. Chodzi m.in. o: prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dzielenie się urlopem macierzyńskim między rodzicami dziecka, prawo pracownika-ojca wychowującego dziecko do korzystania z części urlopu macierzyńskiego w razie hospitalizacji matki dziecka czy szczególną ochronę stosunku pracy.
Rada Ministrów zapoznała się z informacją w sprawie notyfikacji programu pomocowego dotyczącego wsparcia dla rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce, przedłożoną przez ministra gospodarki.
Rząd zobowiązuje się do nieprzedłużania "Wieloletniego programu promocji biopaliw i innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014" poza datę 30 kwietnia 2011 r. Decyzja Rady Ministrów wiąże się wymogiem Komisji Europejskiej, która ma notyfikować program.
Okres obowiązywania programu będzie można przedłużyć jedynie w sytuacji, gdy informacje strony polskiej wskazywałyby, że pomoc publiczna nie wystąpiła lub że udzielana pomoc jest zgodna z przepisami Unii Europejskiej.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/