Trwa ładowanie...

Obywatele UE nie potrzebują już prawa pobytu we Włoszech

Obywatele państw Unii Europejskiej, a
więc także Polacy, przebywający we Włoszech dłużej niż trzy
miesiące nie muszą już posiadać prawa pobytu.

Obywatele UE nie potrzebują już prawa pobytu we WłoszechŹródło: Jupiterimages
d2ng2b2
d2ng2b2

Na mocy obowiązujących od 11 kwietnia przepisów wymóg uzyskania pozwolenia na pobyt zostaje zastąpiony obowiązkiem meldunkowym w gminie zamieszkania. Do tej pory taki meldunek uzyskiwało się na podstawie otrzymanego wcześniej prawa pobytu.

Dzięki przepisom wchodzącym w życie w środę, procedura legalizacji pobytu obywateli polskich oraz tych z pozostałych krajów Unii zostanie znacznie uproszczona i usprawniona. Na prawo pobytu, wydawane przez policję, czekało się nawet kilka miesięcy.

Wpis do rejestru osób zameldowanych mogą uzyskać obywatele państw UE, ich małżonkowie, zarejestrowani prawnie partnerzy oraz pozostające na utrzymaniu któregokolwiek z nich dzieci (do 21. roku życia) oraz rodzice.

Polskie władze konsularne informując o zmianie przepisów, dotyczących także naszych obywateli, podkreśliły, że warunkiem uzyskania wpisu w urzędzie gminy jest przedłożenie dokumentów potwierdzających legalne zatrudnienie lub prowadzenie zarejestrowanej działalności gospodarczej na terenie Włoch, albo też posiadanie środków pozwalających na pokrycie kosztów utrzymania we Włoszech bez konieczności korzystania z pomocy społecznej oraz ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia. Można również przedstawić zaświadczenie o podjęciu nauki.

d2ng2b2

W chwili złożenia wniosku o zameldowanie, wydawane będzie potwierdzenie, stanowiące odpowiednik dotychczasowego pozwolenia na pobyt. Po rozpatrzeniu wniosku i dokonaniu wpisu do rejestru mieszkańców danej gminy, można będzie otrzymać włoski dowód osobisty.

Obywatele Unii Europejskiej przebywający legalnie i nieprzerwanie na terenie Włoch przez pięć lat, uzyskają automatycznie prawo stałego pobytu.

Zgodnie z tym samym rozporządzeniem obywatele wszystkich państw UE, a zatem i Polski, mogą przebywać na terenie Włoch do trzech miesięcy bez konieczności załatwiania jakichkolwiek formalności, pod warunkiem posiadania ważnego dokumentu podróży (paszportu lub dowodu osobistego). (meg)

Sylwia Wysocka

d2ng2b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ng2b2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj