Trwa ładowanie...
emerytury

Od 1 lipca emeryci będą chronieni przed komornikami. Kolejne przywileje już niedługo

Co najmniej 75 proc. najniższej emerytury, czyli obecnie 750 zł, będzie musiał od 1 lipca zostawić emerytowi komornik w przypadku egzekucji długu. Kolejne korzystne zmiany dla emerytów zostaną zaprezentowane podczas sobotniego kongresu PiS.

Share
Od 1 lipca emeryci będą chronieni przed komornikami. Kolejne przywileje już niedługo
Źródło: East News, Fot: E. M. Welch / Rex Features/EAST NEWS
d3ybeg8

Zwiększona ochrona emerytów przed egzekucją komorniczą wynika z wchodzącej od 1 lipca nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak tłumaczy "Gazecie Wyborczej" pomysłodawczyni tych zmian, posłanka PiS Barbara Bartuś, stwierdziła, że minimalna pensja jest chroniona przed egzekucją, a minimalna emerytura - nie. Chodzi o zapewnienie godnego życia emerytom, których ściga komornik.

d3ybeg8

Ustawowa najniższa emerytura to obecnie 1000 zł brutto, zatem w przypadku egzekucji komorniczej emerytom trzeba zostawić 750 zł.

Nie zawsze prawo będzie jednak tak łaskawe dla emerytów-dłużników - w przypadku alimenciarzy próg ten jest obniżony do 50 proc.

Jeszcze mniej, bo tylko 20 proc. emerytury minimalnej komornik musi zostawić tym emerytom, którzy przebywają w domach seniora.

Wideo: zobacz, ile osób rocznie jest eksmitowanych przez komorników:

Gazeta przypomina, że wchodzące od soboty przywileje emerytów i tak zostały ograniczone, ponieważ początkowo pomysłodawcy tych przepisów chcieli chronić przed komornikiem 100 proc. emerytury minimalnej. Na to jednak nie zgodził się rząd.

d3ybeg8

Rządząca partia szykuje kolejne korzystne dla emerytów zmiany przepisów. Podczas kongresu PiS zaplanowanego na 1 lipca ma zostać ujawniony program wypłacania specjalnych dodatków na Boże Narodzenie.

Jak pisze "GW", kwota takiego dodatku do emerytury może wynieść od 300 do 500 zł. Pomysłowi temu niechętny ma być wicepremier Mateusz Morawiecki, ale już w sobotę okaże się, czy jego zdanie będzie najważniejsze.

d3ybeg8

Podziel się opinią

Share
d3ybeg8
d3ybeg8