Trwa ładowanie...

Od 1 września kolejna zmiana rozkładu jazdy pociągów

Od 1 września wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany dotyczyć będą m.in. kursowania składów na trasach Kraków-Zakopane, Warszawa- Białystok i Warszawa-Łódź. Wróci popularne niegdyś połączenie na trasie Łódź - Zgierz.

Share
Od 1 września kolejna zmiana rozkładu jazdy pociągówŹródło: Fotolia
dbu7lxx

Maciej Dutkiewicz ze spółki PKP PLK, czyli zarządu infrastruktury wyjaśnił, że wrześniowa zmiana wynika z potrzeby dostosowania tras, terminów i godzin kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji i prac na torach. Zapewnił, że prace remonty przyczynią się do podniesienia komfortu jazdy oraz skrócenia czasu jazdy pociągów od nowego grudniowego rozkładu.

- Zmiany związane są z największym od dekad programem remontów i modernizacji linii kolejowych. Tylko w tym roku PLK przeznaczy na inwestycje ponad 7 mld zł i zmodernizuje ok. 1,5 tys. km torów - podkreślił. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku udało się zmodernizować m.in. 200 km torów oraz 330 km sieci trakcyjnej

Dutkiewicz dodał, że w najbliższych tygodniach zarządca infrastruktury będzie kontynuował prace na liniach pomiędzy Warszawą a Skierniewicami, na Centralnej Magistrali Kolejowej oraz trasie z Warszawy do Białegostoku i z Wrocławia do Poznania. "W Łodzi PKP PLK skupia się na dalszej rozbudowie stacji Łódź Widzew oraz nowego dworca Łódź Fabryczna. Już tylko w okolicach Malborka będą trwały ostatnie prace torowe na trasie Warszawa - Gdańsk" - zaznaczył.

dbu7lxx

Przedstawiciel spółki wyjaśnił, że pozwoli to od grudnia skrócić czas przejazdu ze stolicy do Trójmiasta do mniej niż trzech godzin. - W grudniu po zakończeniu robót na trasie Włoszczowa - Częstochowa - Opole ruszy najszybsze w historii połączenie Warszawy z Wrocławiem. Czas przejazdu wyniesie około 3 godzin i 40 minut - zwrócił uwagę.

Ważną informacją dla pasażerów jest to, że na trasie Warszawa - Skierniewice PKP Intercity oraz PLK wzmocnią komunikację bezpośrednimi połączeniami autobusowymi ze Skierniewic i Żyrardowa do Warszawy. - Od grudnia intensywnie prowadzone roboty zapewnią pociągom możliwość jazdy po dwóch nowych torach między Warszawą a Skierniewicami i dalej np. do Krakowa lub Katowic - wyjaśnił Dutkiewicz.

Z zastępczej komunikacji autobusowej pasażerowie będą mogli skorzystać również na trasie Białystok - Warszawa - Białystok. Z busów trzeba będzie również skorzystać chcąc dostać się z Krakowa do Zakopanego. Od 1 września, ze względu na budowę zbiornika Świnna Poręba, ponownie zostanie zamknięta trasa dojazdowa do stolicy Tatr.

Dobrą wiadomością dla mieszkańców Łodzi i okolicy jest to, iż od 1 września po wielu latach przerwy (od lat 80.) pociągi wrócą na trasę Łódź Widzew - Zgierz. Składy tę trasę pokonają w kwadrans z prędkością 100 km/h.

dbu7lxx

Między Warszawą a Łodzią kursować będzie 17 składów, osiem pociągów pojedzie trasą przez Żyrardów i Skierniewice - oraz 18 pociągów z Łodzi do Warszawy - dziewięć pociągów pojedzie przez Żyrardów i Skierniewice.

W przypadku trasy Warszawa-Białystok zmiany spowodowane są pracami modernizacyjnymi na odcinku Warszawa-Rembertów-Tłuszcz. Tam rozkład jazdy będzie obowiązywał ten sam co od 15 czerwca. Pasażerowie PKP Intercity od września będą mogli skorzystać z pięciu połączeń kolejowych oraz czterech połączeń realizowanych przez autobusy.

Wrześniowa korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała do 11 października.

Informacje o zmianach rozkładu można uzyskać na stronach internetowych: www.intercity.pl, www.plk-sa.pl, www.rozklad-pkp.pl czy na witrynach regionalnych przewoźników. Dodatkowe informacje znajdą się na plakatach na stacjach i dworcach.

dbu7lxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbu7lxx
dbu7lxx