Od 2014 r. 1 proc. podatku CIT na rzecz jednostek naukowych

Od 2014 r. firmy będą mogły przekazywać 1 proc. podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT przygotowanego przez resorty: finansów oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Od 2014 r. 1 proc. podatku CIT na rzecz jednostek naukowych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.02.2013 | aktual.: 13.02.2013 12:20

"Projekt ustawy zostanie dzisiaj przekazany przez Ministra Finansów do konsultacji społecznych. Projektowane rozwiązania są wzorowane na obowiązujących regulacjach dotyczących możliwości przekazywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)
na rzecz organizacji pożytku publicznego" - poinformowało PAP w komunikacie Ministerstwo Finansów.

- Bezpośrednim celem ustawy jest stworzenie prawnego i finansowego impulsu dla rozwijania współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorców, a jednostkami naukowymi. Priorytetem rządu jest oczywiście rozwój nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki - zapewnił cytowany w komunikacie minister finansów Jacek Rostowski.

Zgodnie z projektem podmiotami uprawnionymi do uzyskania pieniędzy pochodzących z 1 proc. podatku CIT będą podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze oraz utworzone na podstawie odrębnych przepisów międzynarodowe instytuty naukowe działające w Polsce. Pieniądze z podatku będą mogły być przeznaczone na cele określone w statutach tych jednostek.

- Warunkiem otrzymania wsparcia będzie posiadanie przez nie kategorii naukowej A+, A lub B. Takie rozwiązanie daje gwarancję efektywnego wykorzystania pozyskanych środków przez najlepsze jednostki naukowe - wyjaśniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Projekt przewiduje, że w przypadku największych podatników dopuszczona zostanie możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz maksymalnie trzech jednostek naukowych. "Dotyczyć to będzie sytuacji, w których 1 proc. należnego podatku CIT wyniesie co najmniej 1 mln zł" - zastrzegło MF w komunikacie.

Projekt dopuszcza ponadto możliwość informowania obdarowanych jednostek naukowych o danych podmiotów, które zadeklarowały chęć przekazania im 1 proc. podatku CIT. Podobne zasady obowiązują obecnie w przypadku przekazywania 1 proc. podatku PIT na rzecz organizacji pożytku publicznego.

MF podkreśliło, że intencją obu resortów jest, by nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2014 r. i miały zastosowanie przy rozliczeniach dochodów osiągniętych w roku 2013.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział w środę, że podobnie jak w przypadku odpisu w PIT na organizacje charytatywne, maksymalny ubytek wpływów do budżetu z powodu przekazania 1 proc. CIT będzie zależał od wielkości dochodów budżetowych z tego podatku. Grabowski wskazał, że w 2014 r. mogłoby to być ponad 300 mln zł, ale resort szacuje, że będzie to wielkość "daleko mniejsza". Wiceminister zaznaczył, że wiele zależy od koniunktury, na którą CIT jest bardzo podatny. - Wydaje się, że firmy muszą nauczyć się korzystać z tej możliwości. Szacujemy, że w 2014 r. będzie to od 30 do 60 mln zł - powiedział wiceminister.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)