Trwa ładowanie...
d3efdhr
prywatyzacja
04-03-2011 11:05

Od początku roku 260 mln zł przychodów z prywatyzacji

Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca lutego wyniosły blisko 260 mln zł - poinformował PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Plan na ten rok zakłada 15 mld zł.

d3efdhr

Wiceminister skarbu poinformował, że od kwietnia 2008 r. do końca lutego br. MSP prowadziło 880 projektów prywatyzacyjnych dla 687 spółek. Pozytywnie zakończyły się 443 procesy.

Jak wyjaśnił, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku resort prowadził 48 projektów, z czego 13 zakończyło się powodzeniem. Udało się sprzedać m.in. spółkę Nitroerg z Bierunia za ponad 120 mln zł, akcje Zakładów Tytoniowych z Lublina za ok. 31,8 mln zł oraz akcje Zakładów Przemysłu Cukierniczego Skawa z Wadowic za 8 mln zł.

Leszkiewicz poinformował, że obecnie resort skarbu prowadzi procesy prywatyzacyjne w ponad 320 spółkach, w tym m.in. w dziewięciu uzdrowiskach i w ponad dwudziestu przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej. Na ten rok zaplanowano też sprzedaż spółek z branży chemicznej, giełd rolnych, spółek inseminacyjnych, tzw. SHiUZ-ów.

Plany prywatyzacyjne na ten rok obejmują również sprzedaż akcji Enei, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalń węgla brunatnego: Adamów i Konin, Zakładu Górniczo-Hutniczego "Bolesław", Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki "Siarkopol" czy Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych "Victoria".

d3efdhr

MSP zaplanowało również na ten rok ofertę publiczną banku BGŻ, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz holdingu nieruchomościowego.

W tym tygodniu weszła w życie nowelizacja ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji. - Nowela jest elementem usprawniania procesów prywatyzacyjnych - ocenił wiceminister skarbu. Jak podkreślił, cena wywoławcza spółek Skarbu Państwa, sprzedawanych podczas aukcji, będzie mogła być niższa od ich wartości księgowej. - W niektórych projektach wystawianych na aukcji nie było ciągle zainteresowania inwestorów, a cena danej spółki dochodziła do poziomu wartości księgowej. Dotychczas nie mogliśmy dalej tej firmy wystawiać na sprzedaż w tym trybie - powiedział Leszkiewicz. Przypomniał, że np. w przetargach nie obowiązywały takie ograniczenia.

Zaznaczył, że nowela porządkuje przepisy dotyczące analiz i wycen. Minister skarbu będzie mógł zdecydować, czy sam lub we współpracy ze służbami resortu skarbu dokona analizy prawnej i wyceny spółki przed jej sprzedażą, czy zleci to, jak jest obecnie, podmiotom zewnętrznym. - Na razie nie podejmujemy takich działań. W tej chwili liczba przygotowywanych analiz zmalała, bo zdecydowana większość spółek jest już wyceniona, a za ich aktualizację odpowiadają dotychczasowi doradcy prywatyzacyjni, z którymi mamy już podpisane umowy. Być może w przypadku spółek, które jeszcze w tej chwili podlegają procesom komercjalizacji, będziemy się zastanawiać nad samodzielną ich wyceną. Na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły - powiedział.

Nowela umożliwia też ministrowi skarbu sprzedaż akcji w ofercie publicznej bez zgody Rady Ministrów. Rząd nie będzie musiał każdorazowo wydawać zgody na transakcję tego typu.

Dorota Zawiślińska

d3efdhr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3efdhr