Odczyt PMI skłania do ostrożności, ale nie zapowiada załamania w przemyśle - Reluga, RG

02.04. Warszawa (PAP) - Wtorkowy odczyt wskaźnika PMI skłania do ostrożności, ale nie zapowiada załamania w przemyśle - ocenił Maciej Reluga, członek Rady Gospodarczej przy...

02.04.2014 | aktual.: 02.04.2014 11:53

02.04. Warszawa (PAP) - Wtorkowy odczyt wskaźnika PMI skłania do ostrożności, ale nie zapowiada załamania w przemyśle - ocenił Maciej Reluga, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

"(...)wczorajszy odczyt skłania do ostrożności, ale nie zapowiada na razie załamania w polskim przemyśle. Tym bardziej, że opublikowane wcześniej badanie koniunktury GUS pokazało wzrost indeksu w przetwórstwie przemysłowym w marcu najwyżej od grudnia 2010, a sub-indeks diagnozujący poziom produkcji przemysłowej, po mocnym odbiciu, jest drugim najwyższym od kwietnia 2008" - napisał Reluga w środowym biuletynie Rady.

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu 2014 r. spadł do 54,0 pkt. z 55,9 pkt. w lutym 2014 r. Bank HSBC w komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit ocenia, że poprawa warunków w polskim sektorze przemysłowym w marcu straciła nieco tempo, jednak z perspektywy danych historycznych nadal pozostała wyraźna. Kluczowe dla marcowego spadku PMI było spowolnianie wzrostu nowych zamówień eksportowych.

"Największy wpływ na ruch w dół miało spowolnienie wzrostu nowych zamówień eksportowych; niepewność związana z sytuacją na Ukrainie sprawiła, że rosły one najwolniej od połowy 2013. Wolniejszy przyrost zamówień miał negatywny wpływ na sub-indeks produkcji, ale niewielki na wskaźnik zatrudnienia, który zanotował nawet lekki wzrost, zapowiadając dalszą poprawę na krajowym rynku pracy. To pozwala oczekiwać, że popyt konsumpcyjny będzie dalej stopniowo przyspieszał. Jednocześnie, dane potwierdziły, że presja inflacyjna pozostaje ograniczona, ceny produkcji w dalszym ciągu spadały w marcu" - dodał Reluga. (PAP)

nik/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finanseprodukcjagiełda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)