Trwa ładowanie...
d40vbn7
agd

Okapy z Sanoka podbijają Europę

Firma Ciarko jest jednym z największych producentów okapów w Europie. Pomimo spowolnienia gospodarczego zwiększa moce przerobowe i planuje zwiększyć zatrudnienie - podaje "Bloomberg Businessweek Polska".
Share
Okapy z Sanoka podbijają Europę
Źródło: Indesit Company
d40vbn7

Ich sprzęty są zainstalowane w tysiącach domów w całej Europie, jest jednym z największych producentów i dostawców. Tymczasem marka Ciarko nie jest właściwie w ogóle znana w kraju. To dlatego, że około 60 proc. produkcji firmy idzie na eksport, a sprzedaż pod własną marką to tylko 4,8 proc.

W 2012 r. w Sanoku wyprodukowano ok. 700 tys. okapów. Udział marki własnej w rynku wynosił zaledwie 1 proc., jednak po uwzględnieniu sprzedaży pod innymi znakami towarowymi okazuje się, że większość okapów sprzedanych w Polsce wyprodukowało Ciarko.

- Ciarko odniosło ewidentny sukces. Szkoda, że podobnych firm w Polsce nie ma dużo więcej - komentuje Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska. - Co prawda na szerokim rynku marka Ciarko zbyt dobrze znana nie jest, ale w branży jest wręcz odwrotnie: nawet w wielkich koncernach nie jest to nazwa zupełnie obca - dodaje.

d40vbn7

Jej siłą jest m.in. systematyczne inwestowanie w nowe rozwiązania technologicznie i ciekawe dla użytkownika projekty produktów.

- Produkujemy większość okapów, jakie są dostępne na polskim rynku. Własnej marki intensywnie nie promujemy, bo konkurowalibyśmy de facto sami ze sobą. Negatywnie mogłoby to wpłynąć na nasze wyniki - wyjaśnia Ireneusz Chmura, dyrektor handlowy spółki.

Spóła ma świetne wyniki i kondycję finansową - 100 proc. zobowiązań reguluje na bieżąco, 109,7 mln zł przychodu i 6,3 mln zł zysku netto w 2011 r., w 2012 r. obroty większe o 9 proc. i produkcja większa o 12 proc. Pomimo tego Ryszard Ziarko, założyciel i główny udziałowiec firmy, wcale tym się nie chwali. Jeśli już wypowiada się publicznie, to tylko na temat klubu hokejowego, który sponsoruje od 2008 r.

d40vbn7

Podziel się opinią

Share
d40vbn7
d40vbn7