Trwa ładowanie...

Okno jak z filmów science fiction. Polska firma próbuje podbić nim rynek

Możliwość oglądania telewizji, korzystania z Internetu i pracy na panelu bezdotykowym - to wszystko oferuje okno polskiej firmy Drutex. Mają one trafić do sprzedaży "w najbliższej przyszłości".

Okno jak z filmów science fiction. Polska firma próbuje podbić nim rynekŹródło: YouTube, fot: screen
d12n9ha
d12n9ha

"Czy marzyliście kiedyś o oknie, które zastąpi Wam telewizor i tablet? Marzenia stały się rzeczywistością. Prezentujemy Wam SmartWindow by Drutex" - informuje na swoim profilu na Facebooku polski producent stolarki okiennej. Swój produkt nazywa "innowacyjnym na miarę przyszłości".

Firma podkreśla, że "stworzyła pierwsze inteligentne okno, które poza swoimi standardowymi funkcjami oferuje możliwość oglądania telewizji, korzystania z Internetu i pracy na panelu bezdotykowym". Obsługuje się je podobnie jak smartfon czy tablet, przesuwając obraz palcami. Przedstawiciele Drutexu zwracają uwagę, że wypuszczając swoje okno na rynek, wpisują się w światowy trend "internetu rzeczy", czyli nadawanie tradycyjnym produktom nowego - cyfrowego - wymiaru. Możliwości swojego okna producent prezentuje na filmie zamieszczonym w serwisie YouTube:

Jak podaje Drutex, produkt składa się z interaktywnego okna oraz jednostki sterującej odpowiadającej za kontrolę i interakcję z użytkownikiem. Samą matrycę LCD zamknięto w szybie zespolonej, która chroni wyświetlacz przez wpływem czynników zewnętrznych. "Rozwiązanie zostało oparte o energooszczędny procesor w architekturze ARM, zawiera również interfejsy do komunikacji bezprzewodowej opartej o najnowsze standardy takie jak WIFI (802.11n), Bluetooth (4.1) oraz Bluetooth Low Energy" - czytamy.

d12n9ha

Nie dowiemy się jednak na razie nic o cenie okna. Firma podkreśla, że SmartWindow by Drutex jest obecnie wersją koncepcyjną i dostępne będzie w sprzedaży seryjnej "w najbliższej przyszłości". Ma być dostępne we wszystkich technologiach będących w ofercie, a więc systemach PVC, aluminium i drewnianym oraz drewniano-aluminiowym.

Polski Drutex nie jest pierwszą firmą, która eksperymentuje z "inteligentnymi" oknami. Świat znany z filmów science fiction jest coraz bliżej. Już kilka lat temu firmy prezentowały okna, w których można regulować ich przejrzystość. W 2012 r. firma Samsung pokazała natomiast okno o możliwościach podobnych do tych, które dziś prezentuje Drutex.

Motyw wyświetlania komunikatów na szybie prezentował również Google w reklamie swoich okularów "Google Glass", co pokazuje, że światowi giganci widzą w tej technologii potencjał. A stąd już tylko krok do wprowadzenia ich do powszechnego użytku.

Podobne urządzenia w domu grożą jednak atakami hakerskimi. - Może to niektórych zdziwić, ale jest różnica pomiędzy atakiem na stronę ze śmiesznymi obrazkami, a atakiem na termostat w domu podczas mroźnej zimy. Sytuacja zmienia się, gdy to atak na setki tysięcy takich termostatów. Możemy się śmiać. Szybko przestaniemy, gdy tylko zacznie być nam zimno - uważa Bruce Schneier, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa.

Zobacz także: Najgroźniejsze cyberataki na świecie

d12n9ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n9ha